10 tipů, jak zvládnout periodu, o kterých vám gynekoložka neříká. Každá žena by je měla znát

Každá žena svůj menstruační cyklus prožívá jinak. Některou nebolí absolutně nic a jinou snad zase úplně všechno. Těchto 10 triků nejen uleví od bolestí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Menstruační cyklus je jedna z nejvíce individuálních záležitostí. Každá žena tento přirozený proces prožívá úplně jinak. Některá zažívá nepříjemné bolesti břicha či zad, nebo třeba náladovost či mlsnost a některá nic z toho nemá. Ať už je váš cyklus jakýkoli, těchto 10 tipů nepomůže nejen s nepříjemnou bolestí břicha a nadýmáním, ale navíc mohou být nápomocné i v jiných ohledech.

1. Jednoduchý trik s ponožkou a rýží

Nepříjemné křeče a bolesti břicha u někoho bývají nedílnou součástí měsíčního cyklu. Pro jejich zmírnění můžete použít obyčejnou ponožku a rýži, kterou ji naplníte. Takto vložíte plnou ponožku na pár minut do mikrovlnky. Po vyndání by měla příjemně hřát, což proti bolestem krásně pomůže, když si ji přiložíte na břicho.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Ekologický a ekonomický menstruační kalíšek

Dříve se běžně používaly vložky a tampony, dnes tu máme však nejen levnější a ekologičtější, ale dokonce i bez rizikový způsob. A tím jsou menstruační kalíšky. Jsou vyrobené z nezávadných silikonů oproti například tamponům, které bývají napuštěné různými látkami, jež pak pronikají do těla. Menstruační kalíšek můžete mít aplikovaný až 12 hodin a je s ním téměř nulová šance, že krev propustí, když ho aplikujete správně.

3. Vyzkoušejte speciální menstruační kalhotky

Jestliže jste nervózní a bojíte se, že můžete protéct i přes kalíšek, pak jsou menstruační kalhotky tou pravou volbou pro vás. To, co by potencionálně mohlo proniknout, zachytí spolehlivě speciálně vyvinutá tkanina. Lze je nosit i přes noc, kdy jsou jednou z nejpohodlnějších menstruačních pomůcek.

iZdroj fotografie: Unsplash

4. Strava bohatá na minerály (především draslík)

Při křečích kdekoli po těle se doporučuje doplnit jídelníček o minerály jako je například draslík. Ty zabrání stahům svalů, které pak tak bolí a ztěžují tím váš den. Potraviny bohaté na draslík jsou například banány. Pomoci mohou však i doplňky stravy, které je vhodné brát preventivně.

5. Vyhněte se přesoleným pochutinám

Při menstruaci vás může honit mlsná a zkrátka máte chuť úplně na všechno. Ovšem přesolené oříšky, chipsy či další různé křupky mohou zhoršit nejen bolesti břicha, ale i celkový průběh. Proto se zkuste tyto své chutě udržet na uzdě a dejte si místo toho nějaké ovoce či pouze lehce solená jídla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Žádný kofein, tedy ani káva

Kofein je látka obsažená hojně v kávě či například i v černém čaji. Je to oblíbený nápoj, který lidé milují pro jeho chuť i účinky. Ty však nejsou v tomto případě rozhodně pozitivní. Tato látka totiž zhoršuje křeče a podporuje jejich tvorbu. Takže pokud si kávu odpustit doopravdy nemůžete, pak raději zvolte bezkofeinovou variantu.

7. Aplikace pomůže sledovat váš cyklus

Všechno se již před nějakou dobou začalo digitalizovat a technologie jsou neustále na vzestupu. A i v tomhle vám mohou pomoci. Existují různé aplikace, co vám pomohou sledovat váš cyklus. Upozorní vás, když se vaše dny blíží i kdy by měly skončit. Díky tomu budete mít i mnohem lepší představu o vaši menstruaci, jak pravidelná je a jak dlouho trvá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

8. Záchranná taštička při menstruaci

Všechny dívky a ženy zažili strach, že krev proteče až na kalhoty. Proto jsou takovéto taštičky s poslední záchranou nejlepším řešením. Můžete do nich dát náhradní kalhotky, vložku pro všechny případy, kalíšek či tampon a dále i vlhčené ubrousky pro intimní partie. Samozřejmě výběr, co si tam dáte, je na vás. Tato taštička vám dodá jistotu, že jste připravená na všechny případy.

9. Vyberte správné léky proti bolesti

Když proti bolesti nepomůžou žádné jiné metody, pak jsou na řadě prášky. Každému vyhovují však jiné, proto je dobré to různě prostřídat a vyzkoušet. Výběr na trhu je opravdu velký, existuje i spousta léků určených přímo pro menstruační bolesti. Je však vždy třeba se držet instrukcí v příbalovém letáku, abyste si nechtěně neublížili.

iZdroj fotografie: Depositphotos

10. Jóga tělo krásně zrelaxuje a uvolní

Při křečích je určitě dobré se vždy protáhnout a svaly uvolnit. Proto i při menstruačních bolestech břicha vám může pomoci jóga. Můžete to rovněž spojit s meditací a zrelaxovat tak i mysl. Jelikož vám při vašem cyklu v těle probíhá spousta procesů jinak a hormony ovlivní jak váš fyzický tak i psychický stav. A uvolnění napětí nemůže být nikdy na škodu.

Jak řešíte své menstruační bolesti a další nepříjemnosti vy?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Neobvyklá užití WD-40: Na počmáranou zeď, skvrny od lepidla, vodní kámen i proti ptákům
Události247.cz
Události247.cz
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů