Cirkusy se zvířaty už možná budou zanedlouho minulostí. Lidé se bouří proti podmínkám, v jakých jsou zvířata nucena žít

Není nikdo, kdo by na cirkus neměl vlastní názor. V moderní společnosti se ovšem dá těžko obhájit držení zvířat v úděsných podmínkách.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Po České republice putuje něco okolo 17 cirkusů se zvířaty. Díky částečnému zákazu vystupování zvířat v ČR jich totiž mnoho skončilo. V Evropě rapidně ubyl počet států, ve kterých by manéže s živými tvory neměly žádná omezení. I tak se vyskytuje mnoho z nich, kde jsou divoké šelmy drženy v otřesných podmínkách. Existují však i názory, jež jejich výskyt v cirkusech podporují.

Tráví téměř celý život v klecích

Zvířata, která jsou celý život v manéži, tráví většinou svůj život zavřená v kleci a svázaná řetězy. Tento obecný fakt vyplývá z toho, že jsou vypuštěny pouze na trénování a vystupování. Je pro ně velmi nepřirozené trávit všechen svůj čas v kleci o pár metrech krychlových, když jsou uzpůsobena na to, aby jim patřily celé akry na volný pohyb a lov. Mnohdy navíc stojí ve svých vlastních exkrementech i několik hodin, než je jejich klec vyčištěna.

iZdroj fotografie: Pixabay

Klece v manéži jsou prostornější než ty, ve kterých stráví průměrně 3/4 roku. Při přepravě je totiž nutné, aby byl prostor co nejmenší pro co nejsnadnější manipulaci. Tyto přepravné boxy navíc neoplývají vymoženostmi v podobě vytápění a ani klimatizace. Když se teploty vyšplhají moc vysoko, nebo se naopak přiblíží k nule, nemá zvířata co chránit. Cesty navíc často trvají i několik hodin, a to pro ně mohou být při velkých teplotních rozdílech opravdová muka.

Ředitelé cirkusů oponují různými důvody

Všechna zvířata jsou řádně registrovaná a dodržují se normy a povinná nařízení o jejich péči. Cirkusy s nimi dobře vydělávají a není proto důvod, aby jim stát vyplácel dotace, jak tomu často je u manéží bez nich. Oponují také tím, že jsou zvířata brána jako jejich parťáci, což se ale setkalo s velkou vlnou odporu u lidí. Na veřejnost se dostala spousta videí o tom, jak jsou krutě trestána při trénování.

Na jejich omezení co se přirozených potřeb týče se ohradili tím, že tato zvířata jsou odchována v zajetí a jejich potřeba volného prostoru proto není tak velká. Mnohdy však došlo k napadení zvířetem, kdy zranilo své chovatele i diváky v cirkuse. Mnoho lidí věří, že je to kvůli nedůstojným podmínkám a krutému zacházení, když na ně tlačí, aby se co nejrychleji naučili nové kousky.

Co si o ponechání zvířat v cirkuse myslíte vy?

Zdroj: Mirror

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Prostor 108m² podkrovního bytu využili do posledního centimetru: Dominantou jsou mohutné dřevěné trámy
Události247.cz
Události247.cz
Meteorologové: Menší ochlazení potrvá jen chvíli, pak Česko čekají příjemné letní teploty
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund