Taková je skutečnost: Proto je ztráta psa stejně bolestivá jako ztráta milované osoby

Pouto mezi domácím mazlíčkem a jeho pánem může být často natolik silné, že jeho pozdější ztráta může být prožívaná stejně těžce jako úmrtí milovaného člověka.

muž se psem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Domácí mazlíčci se ani zdaleka nedožívají tak vysokého věku jako lidé. Většina majitelů tak svého mazlíčka přežije a musí se s jeho ztrátou nějak vyrovnat. Když milovaný mazlíček, se kterým jste strávili mnoho společných let, zemře, váš smutek může být stejně hluboký, jako byste přišli o člena rodiny nebo přítele. Z psychologického hlediska může mít ztráta domácího mazlíčka významný dopad na duševní a emocionální pohodu jedince. Jak se s těmito emocionálními následky vyrovnat?

Jaký může mít ztráta domácího mazlíčka dopad?

Pokud jste se svým psem nebo jiným domácím mazlíčkem měli opravdu silné pouto a po vašem boku byl mnoho let, pak se po jeho úmrtí mohou dostavit úplně stejné pocity, jako by vám zemřel blízký člen rodiny. Tuto ztrátu tak doprovázejí pocity smutku, šoku, popírání, hněvu, viny, a dokonce deprese. Hloubka těchto emocí může překvapit ty, kteří nedokážou zcela pochopit pouto mezi člověkem a zvířetem.

Nemusí se vám tak dostat od vašich přátel nebo rodiny dostatečného pochopení, pomocné ruky a podpory. Často může být tato situace okolím zlehčována a truchlící se tak může ocitnout v méně podporujícím prostředí, než kdyby zemřel jeho lidský společník. Určitě neuděláte chybu, pokud se v takovém případě obrátíte na psychologa, obzvlášť když s vaším smutkem zůstanete zcela osamoceni.

Pocit samoty je totiž jedním z dalších častých aspektů, se kterým je potřeba se nějak vyrovnat. Domácí mazlíčci vám dělají společnost a projevují bezpodmínečnou lásku. Není tak nic zvláštního na tom, že jejich nepřítomnost ve vás vyvolá pocity osamělosti a může vás uvrhnout do izolace, především pokud s mazlíčkem žijete sami.

žena se psem iZdroj fotografie: Freepik

Jak se se ztrátou milovaného mazlíčka vyrovnat

Způsobů je určitě více, proto dejte na své vlastní pocity. Každý prožívá takovou ztrátu trochu jinak, proto se zaměřte na léčení pocitu, který u vás nejvíce převažuje. Základem však je, abyste tuto ztrátu nepopírali a nepotlačovali nepříjemné pocity a emoce s ní spojené. Pro začátek je dobré mít po ruce blízkého přítele nebo rodinu, kteří vás podpoří. Obraťte se nejlépe na ty, o kterých víte, že dokážou hloubku vaší ztráty pochopit, třeba díky vlastní zkušenosti.

V překonání ztráty vám také může pomoci vytvoření nějaké památky na vašeho mazlíčka. Pokud nemáte možnost vytvořit mu hrobeček, ke kterému byste mohli chodit, vytvořte si doma malé vzpomínkové místečko. Spojte s ním pozitivní vzpomínky, které jste sdíleli, a respektujte dopad, který měl mazlíček na váš život. Můžete si třeba vytvořit fotoalbum se šťastnými okamžiky, které jste společně prožívali. Zpočátku nad ním budete plakat, ale uvidíte, že se později může stát zdrojem příjemných pocitů a vděčnosti za to, že jste mohli spolu prožít kus života.

manželé se psem iZdroj fotografie: Freepik

I když jen velmi těžko vašeho mazlíčka nahradíte, zavedení nové každodenní rutiny vám pomůže zaplnit prázdnotu. Zkuste si najít nějakého koníčka, začněte cvičit nebo se věnovat více přátelům. Naplňte svůj den činnostmi, které vám pomohou na chvíli na tuto ztrátu zapomenout a rozptýlí vás. Když se budete cítit připraveni, můžete zvážit pořízení nového mazlíčka. To může být dobrý způsob, jak uctít památku vašeho předchozího mazlíčka, zmírnit smutek a zároveň přivítat do svého života novou společnost.

Jak jste prožívali ztrátu milovaného mazlíčka vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články