Jediná zpráva od kurýra ji stála celoživotní úspory na bankovním účtu. Nikdo není v bezpečí, může se stát i vám

Jakmile žena vyplnila bankovní údaje ve formuláři na podvodném webu doručovací společnosti, který byl prý k nerozeznání od pravého, zpečetila svůj osud.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Se šmejdy, kteří na své oběti útočí na internetu, v e-mailech, na sociálních sítích i prostřednictví esemesek, se v Česku roztrhl pytel. Přicházejí se stále novými triky, jak naivní lidi obrat o úspory. Před vánočními svátky, kdy si lidé objednávají dárky online více než kdy jindy, mají žně falešní kurýři. Své o tom ví i čtenářka DámskéhoDeníku Věra J. z Prahy. „Nemohla jsme uvěřit, že jsem naletěla podvodníkovi,“ uvedla.

Vyplnila platební údaje a už se vezla

Nejrůznější zboží, které nabízejí internetové portály, si objednává celkem často. I ze zahraničních portálů. „Mám s tím bohaté zkušenosti. Vím, jak vypadají e-maily, SMS nebo aplikace od různých doručovacích firem, které mi balíčky vozí. Myslela jsem si, že mě nemůže nic překvapit,“ napsala nám paní Věra. Jenže se mýlila. Podvodná SMS byla totiž velmi podobná těm skutečným.

V esemesce stálo, že balíček čeká na pokyny a nechyběl ani odkaz, jenž ženu přesměroval na webové stránky zásilkové společnosti, které však byly podvodné. Podle čtenářky prý vypadaly k nerozeznání od pravých. Hned po vyhledání své domnělé zásilky po ní šmejdi žádali zaplatit celní poplatky. „Nepřišlo mi to divné, tak jsem tam vyplnila své platební údaje. Teď už vím, že to byla chyba,“ svěřila se paní Věra.

Podvodníci odčerpali peníze z jejího účtu

Podvodníkům totiž dala všanc své celoživotní úspory. Balíček jí nepřišel, za to dostala informaci, že jí někdo z účtu odčerpal v několika splátkách skoro všechny peníze. „Myslela jsem, že dostanu infarkt. Byla jsem tak hloupá,“ zlobí se paní Věra. Falešná SMS jí přišla z telefonního čísla s německou předvolbou. Nepojala žádné podezření, protože často objednává i zboží z čínských e-shopů, které putuje letadly do různých center v Evropě. Podrobněji prozkoumat adresní řádek falešného webu ji nenapadlo.

Podvodná SMS České pošty iZdroj fotografie: Policie ČR

Pokud podobnou SMS dostanete od kurýrních společností DHL nebo UPS, PPL či DPD, buďte obezřetní. Aktuálně se znovu objevily útoky kurýrních šmejdů, kteří se vydávají za státního doručovacího giganta Českou poštu. „Podvodná SMS předstírá, že byla odeslána z České pošty. Upozorňuje zákazníka, že má zásilku s nesrovnalostmi v adrese. Prosí, aby potvrdil správnost adresy kliknutím na odkaz,“ varuje na svém webu Česká pošta s tím, že podvodníci jejím jménem posílají i SMS, že za zásilku je vyžadován celní poplatek, který lze uhradit kliknutím na odkaz.

Všímejte si telefonního čísla i domény

Podobné případy už řeší policie a nabádá lidi k obezřetnosti. „Kromě jiných sofistikovaných podvodů prostřednictvím sociálních sítí se opět začaly množit podvody, které se týkají doručení balíčků. Protože zanedlouho začnou předvánoční nákupy, může se to stát i vám. Dejte pozor, jaké odkazy v e-mailu nebo zprávě otevíráte,“ uvádí na webu mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Varovným signálem by mělo být podezřelé telefonní číslo, ze kterého SMS dorazí, překlepy v textu i doména falešného odkazu. Pokud si nejste jistí, ověřte si informace přímo u dopravce, od kterého balíček čekáte.

Co si myslíte o tomto triku podvodníků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články