Pokud vám zbyly z dovolené nějaké mince, dobře si je prohlédněte. Mnoho euromincí je totiž vzácných a dají se prodat i za statisíce korun.
Obyčejné mince se mohou stát vzácnými, a násobně tak převýšit svoji nominální hodnotu, a to hned z několika důvodů. Nejčastěji jsou to ty, které jsou chybně vyražené. Takových mincí se totiž do oběhu dostane jen malé množství. Jakmile se na chybu přijde, navždy zůstanou jedinečnou raritou, jichž koluje jen velmi málo. Další mince s vysokou hodnotou jsou ty, které jsou ražené k nejrůznějším příležitostem – a i těch se do oběhu dostává jen omezené množství. Numismatici jsou za některé kousky ochotní zaplatit i statisíce korun.
Monacká mince s Grace Kellyovou
Vůbec nejhodnotnější mincí je v současnosti ta z roku 2007, vyražená u příležitosti 25. výročí úmrtí monacké princezny Grace Kelly. Ta je na lícové straně mince vyobrazena z profilu. Těchto mincí s nominální hodnotou 2 eura se vyrazilo 20 000 a hodnota mince se nyní šplhá k 5 000 eur, tedy přes 120 000 Kč. Další monackou vzácnou dvoueurovkou je ta s vyobrazením knížecího paláce v Monaku z roku 2015. Tehdy se jich vyrazilo pouze 10 000 a její hodnota přesahuje 2 000 eur, tedy 49 000 Kč.
I Litva má vzácnou minci
Lotyšským razičům se podařilo vyrazit přibližně 500 chybných kusů mincí, které se dostaly do oběhu. Na této 2eurové minci je na lícové straně vyobrazeno jezero Žuvintas zapsané na seznam UNESCO. Chyba se skrývá v nápisu na hraně mince. Najdete zde nápis DIEVS * SVĖTI * LATVIJU (Bůh žehnej Lotyšsku). Pro tuto, minci by tu však měl být nápis: Laisvė, vienybė, gerovė (svoboda, jednota, prosperita). Pokud byste na ni narazili, vězte, že její hodnota už překročila 1 500 eur (36 000 Kč).
Zbohatnout můžete i na centech
V oběhu také koluje hned několik hodnotných eurocentů. Jedním z nich je cent vzniklý zajímavou „chyboražbou“. Mincovníkům se totiž podařilo vyrazit motiv odpovídající 1centové minci na minci 2centovou. Vznikl tak zajímavý hybrid. Nominální hodnota je tedy 1 cent, ale velikost mince odpovídá 2 centům. Na lícové straně je vyobrazena italská dominanta Mole Anonelliana a mince má rok ražby 2002. Prodat se dá i za 160 000 Kč.
I pár stovek se hodí
Zatímco narazit na výše uvedené mince by bylo velké štěstí, tato německá 2eurová mince by ve vaší peněžence být mohla. Vydalo se jí totiž více než 30 000 kusů. Datum ražby je rok 2008 a stala se na ní také ražební chyba. Na vyražené mapě Evropy je zobrazeno 15 evropských států, ale nejsou mezi nimi hranice. Tato „chybička“ tak zvýšila její hodnotu na několik stokorun. Hodnota mincí však v čase roste, a možná byste tak místo prodeje vzácného kousku o něm měli přemýšlet spíše jako o dobré investici do budoucna.