Zesnulý olomoucký rodák stál za zrodem oblíbeného cyklu Úsměvy českého filmu či diváky oceňovaného oscarového filmu Kolja.
Olomoucký rodák Pavel Taussig již navždy opustil svět filmu. Zemřel na konci letních prázdnin, konkrétně 24. srpna. Dožil se krásných čtyřiasedmdesáti let. Tento významný scenárista a publicista pocházel z Olomouckého kraje, který jej také považuje za svého rodáka. Právě tamní obyvatelé shrnuli vzpomínku na zesnulou legendu.
Studoval v Olomouci
Pavel Taussig se narodil 2. července roku 1949 právě v Olomouci. Přímo tam však dále nezůstal. Se svou rodinou se přesunul do Zábřehu. Tam prožil své dětství a mládí. Následovala také studia v Olomouci. Přihlásil se na Filosofickou fakultu Univerzity Palackého. Tu také úspěšné vystudoval. Studium jej natolik pohltilo, že zde zůstal působit jako pedagog.
Na legendu filmu zavzpomínal také zmíněný Zábřeh: „K našemu městu měl po celý svůj život velmi vřelý vztah a mimo jiné se podílel také na několika projektech realizovaných v zábřežském kině Retro,“ uvádí Šumperský Deník vzkaz, jejž sdílelo tamní kulturní středisko, které nese název Zábřežská kulturní. Kromě pedagogiky na filosofické fakultě Taussig přičichnul k českému filmu.
Námět Kolji
Vytvořil několik desítek monografií s filmovou tematikou. Kromě toho se angažoval v časopisech zaměřených na televizi, rozhlas a filmy. Působil také v tehdejší Československé televizi. Mezi jeho nejvýznamnější počiny by se dal zařadit cyklus, který dostal jméno Úsměvy českého filmu. Každý díl z tohoto cyklu se zaměřoval na konkrétní osobnost ze světa filmového plátna, jak přibližuje server Novinky.cz. Zdokumentoval její soukromý a pracovní život. Šlo o velmi oblíbený filmařský počin. Napsal také několik knih o tuzemské kinematografii.
Následoval námět k filmu Kolja, který posléze obdržel Oscara. Film dokumentuje příběh muže, kterému do života vstoupil malý chlapec. Tyto dvě zdánlivě nesourodé postavy se pomalu poznávají a zažívají spolu nejrůznější dobrodružství. „Film pro mě představuje velmi pečlivě namíchanou směs tragiky, úsměvů i problémů s minulým režimem,“ napsal jeden z hodnotitelů. Není divu, že snímek dostal tak významné ocenění. Já osobně ho řadím mezi své nejoblíbenější filmy.