Česká republika truchlí. Přišli jsme o významného sportovce

Český reprezentant, který s národním týmem vybojoval stříbrné medaile na olympijských hrách v Tokiu, se po skončení aktivní kariéry prosadil jako trenér na daleké Kostarice.

Pohřební svíčka a květina i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Fanoušci sportu jsou zdrcení. Radost z heroických výkonů hokejové reprezentace na cestě za titulem světových šampionů zkalila smutná zpráva. Krátce před svými 83. narozeninami zemřel bývalý československý fotbalový reprezentant a stříbrný olympijský medailista z her v Tokiu v roce 1964 Ivan Mráz. O úmrtí svého bývalého hráče a trenéra informoval fotbalový klub Sparta na svých oficiálních webových stránkách.

Hrál po boku Kvašňáka a Maška

Příčina smrti někdejšího fotbalisty a trenéra není zřejmá. Zemřel na Kostarice, kde působil od konce sedmdesátých let. „Za Spartu odehrál v letech 1963 až 1972 celkem 112 ligových zápasů, v nichž vstřelil 47 gólů. V tom nejkrásnějším dresu nastupoval například po boku Andreje Kvašňáka či Václava Maška a vybojoval dva mistrovské tituly,“ připomněl sparťanský klub kariéru legendárního útočníka.

Ve své aktivní fotbalové kariéře vyhrál Mráz i ligový titul s pražskou Duklou. Byl také reprezentantem a zúčastnil se mimo jiné olympiády v roce 1964, kde československý výběr vybojoval stříbrné medaile. Rodák ze slovenské Levoče nastupoval jako útočník také za Slovan Bratislava a nizozemský MVV Maastricht. V tuzemské ligové soutěži odehrál 165 zápasů a vstřelil 56 branek .

Způsobil revoluci v kostarickém fotbalu

Po skončení profesionální hráčské kariéry se zesnulý sportovec prosadil jako trenér. V sezoně 1974 až 1975 usedl na lavičku Letenských a dokázal s týmem zvítězit v Československém poháru. Trenérské renomé si však Mráz získal až na daleké Kostarice, kde s klubem Alajuelense vybojoval dva mistrovské tituly v letech 1980 a 1991. Vedl také tamní reprezentaci a pro mladé adepty založil fotbalovou školu, uvedl server Fotbal.

Jeden z nejúspěšnějších klubů v celé Střední a Severní Americe věnoval zesnulému trenérovi krásnou vzpomínku na sociálních sítích. „S lítostí oznamujeme, že zemřel bývalý trenér červeno-černých pan Ivan Mráz, kouč šampionů z let 1980 a 1991, který díky svým schopnostem a vizi způsobil revoluci v kostarickém fotbalu. Hodně sil jeho blízkým,“ napsal klub Alajuelense na sociální síti X.

Co říkáte na úmrtí další ze sportovních legend?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články