Ačkoliv uzeniny nejsou z hlediska zdravotních přínosů to, co bychom měli pravidelně konzumovat, málokdo si je alespoň občas nedopřeje. Mnohdy však neobsahují to, co čekáte.
Zákazníci se při výběru a nákupu potravin řídí mimo jiné i složením, které výrobce deklaruje na obale výrobku. Jistě nikoho nepřekvapí, že se občas Státní potravinářské inspekci podaří objevit výrobek, který svým skutečným složením neodpovídá etiketě. Tentokrát to schytaly oblíbené párky z Polska. Budete je ještě kupovat?
Výrobek z Polska u inspekce neobstál
Obzvlášť děti párky opravdu milují, i když to není zrovna to nejlepší, co bychom jim jako rodiče mohli na talíř dávat. Když však vybíráte ty s 90% poměrem masa, můžete přece přimhouřit oko. To by ovšem musel deklarovaný poměr dodržovat i sám výrobce, což se ne vždy děje. Jak zjistila ČOI v prodejně Kaufland v Olomouci, oblíbené kuřecí párky Berlinki neobsahovaly ani 80 % kuřecího masa. „Ve výrobku byl zjištěn nižší obsah masa, než je uvedeno na obale,“ uvedla ČOI.
A to stejné se ukázalo i u krůtích párků Berlinki. Zde by dle etikety mělo být 78 % krůtího masa. Skutečný obsah však prokázal pouhých 61 %. Čím by se tedy zákazník měl řídit? Zrovna tyto párky nepatří k těm nejlevnějším a jedno balení s pěti párky se pohybuje v rozmezí 55–70 Kč. Pro čtyřčlennou rodinu vám jedno balení rozhodně stačit nebude, a tak se z obyčejných párků stává celkem luxusní, zato však nekvalitní večeře. A rozhodně se tak vždy nedá orientovat podle ceny výrobku.
Špatně však dopadla kontrola také pro prodejnu Kaufland v Chrudimi, kde inspektoři našli nevyhovující hot dog párky přímo z pultového prodeje. Ty byly oslizlé a zapáchaly po zkažení, i přestože doba trvanlivosti nebyla překročena. Česká státní zemědělská a potravinářská inspekce rozhodně nezahálí. V loňském roce provedla více než 49 tisíc kontrolních vstupů a uložila pokuty za téměř 110 milionů korun.
Pokuty, zdá se, neplatí na všechny výrobce
Zdá se však, že na některé výrobce to stále neplatí, a zákazník tak má jen pramalou šanci, jak se přesvědčit o poctivosti kupovaného produktu. Obecně platí, že byste se při nakupování měli vyhýbat polotovarům. Čím více složek potravina obsahuje, tím vyšší je šance, že bude nějak ošizená, navíc v ní bude mnoho zbytečných přídatných látek a barviv, které mohou škodit zdraví.
Nutno podotknout, že Kaufland rozhodně není jediný řetězec, ve kterém byly odhaleny šizené výrobky. I Penny, Lidl, Globus a další velké řetězce nabízejí ve svém sortimentu výrobky těch méně poctivých. Nedávno jsme na Dámském Deníku informovali pro změnu o kontrolách, které odhalily šizená mletá masa v Bille a Lidlu.