Svoje vnoučata babička sice miluje, ale hlídat je nechce. Dcera si to bere osobně a s matkou má kvůli tomu spory

Žena se v dopise svěřila s problémy, které nyní řeší se svou dcerou. Ta po ní chce, aby hlídala jejího syna. Když to babička odmítla, urazila se a nyní s ní nemluví.

Babička s vnukem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době plné zdražování je mnoho matek na rodičovské dovolené nuceno vrátit se do práce dříve. Bohužel ne každá má možnost si dovolit placené hlídání, a tak často spoléhají na prarodiče. Někteří z nich s pomocí nemají problém a o svá vnoučata se s radostí starají. Jiní však chtějí již odpočívat nebo si užívat volnosti a samostatnosti. To je také případ čtenářky Jiřiny S., která do redakce zaslala dopis, v němž se svěřuje se svými pocity.

Občas ráda svá vnoučata pohlídá

Paní Jiřina se svým nyní již zesnulým manželem vychovala dvě děti. Jako první se jim narodil syn Jindra, o tři roky později dcera Jana. Ona i její muž se snažili svým potomkům dát to nejlepší, věnovali jim spoustu času a zajistili kvalitní vzdělání. Z toho důvodu oba tvrdě pracovali. Nyní jsou již jejich děti dospělé a mají vlastní rodiny. Jindra má dvě dcery, Jana jednoho syna. Jelikož je již paní Jiřina sama a nepotřebuje nikoho dotovat, rozhodla se odejít do důchodu a naplno si jej užívat.

„Užívám si to, že se již nemusím podle nikoho řídit. Čas si zorganizuji jen podle sebe,“ píše v dopise naše čtenářka. Své děti i vnoučata miluje. Je ráda, když za ní přijdou na návštěvu. Někdy naopak přijede ona k nim. Nikdy neměla problém vypomoci s hlídáním, avšak postupem času toho Jana začala hodně využívat. Když už toho začalo být na paní Jiřinu moc, řekla dceři, že již nezvládá za malým chlapcem běhat, potřebuje klid a odpočinek. Zmínila se, že má její vnuk přece i druhou babičku, stejně jako to udělala žena, o jejímž příběhu jste se mohli již v minulosti dočíst.

Nyní s ní dcera nemluví a je uražená

Její dcera byla zpočátku uražená, ale po pár dnech se uklidnila a vše si s matkou vyříkaly. Od té doby měla paní Jiřina klid. Věnovala se svým koníčkům, cestovala a scházela se s přáteli. Nedávno však přišla Jana s tím, že by mohla vzít jejího pětiletého synka na dovolenou, na kterou se její máma chystala. S tím paní Jiřina ale rázně nesouhlasila. Jasně dceři řekla, že si tam jede odpočinout, což by s chlapcem, který potřebuje neustálou pozornost a hlídání, určitě nešlo.

To Janu velmi rozzlobilo, své matce řekla, že v tom případě svá vnoučata nemá ráda, když je nechce hlídat. Jindra svou matku v jejím rozhodnutí naopak podporuje. Přestože by i oni potřebovali hlídání, nechtěli paní Jiřinu otravovat, a tak si to zařídili jinak. „Jsem opravdu tak špatná babička? Svá vnoučátka miluji, ale péče o ně je na rodičích, ne na mně. Já už své děti vychovala,“ zmiňuje se v dopise paní Jiřina. Já s názorem jejího syna plně souhlasím. Děti si rodiče dělají proto, aby se o ně postarali, ne aby je neustále dávali někomu na hlídání.

Co si o této situaci myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články