Poslední přání Miroslava Žbirky splnil jeho syn David. Dokončil otcovo album, které po něm zůstalo

David Žbirka obdržel na letošních Andělech chválu za precizní dokončení posledního alba svého otce Miroslava Žbirky.

Miro Žbirka i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

V polovině dubna proběhla jedna z nejvýznamnějších hudebních akcí české scény. Při slavnostním vyhlašování cen dvaatřicátého ročníku České hudební akademie zabodoval již zesnulý zpěvák Miroslav Žbirka. Konkrétně získalo ocenění jeho album Posledné veci. Slovenský hudebník zemřel na konci roku 2021, kdy podlehl následkům zápalu plic.

Čest otci

Zpěvák před smrtí bohužel nestihnul dokončit rozpracované album, tedy již zmíněné Posledné veci. Jeho syn David prokázal otci velkou čest, když se pustil do práce na tomto díle. Jeho úsilí ocenil hlavně předseda České hudební akademie Honza Vedral: „David Žbirka svým odvážným přístupem k produkci ukázal pravdivost motta, které vždy propagoval jeho otec.“

Ten byl naprosto přesvědčen o tom, že v populární hudbě se mladší vždy učí od starších. Nikdy ne naopak. Předseda Vedral následně dodal: Mekyho klasické písně tu totiž zní povědomě, a přesto úplně jinak.“ Pravděpodobně tím chtěl vyjádřit, že mladší zpěváci staví základy své hudby na tvorbě starší generace. Na čemž není samozřejmě mnohdy nic špatného.

Čo bolí, to prebolí

Miroslav Žbirka zpíval jak ve slovenském, tak také v anglickém jazyce. A to vzhledem k tomu, že jeho otec pocházel z Anglie a matka ze Slovenska. Jeho nejsledovanější písní na platformě YouTube je ta s názvem Čistý svet. Nasbírala již skoro pět milionů přehrávek. Neméně populární jsou však také písně Nejsi sám, Fair Play nebo známá Čo bolí, to prebolí.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Miro Zbirka (@mirozbirka)

Zpěvákův syn David Žbirka kráčí v otcových šlépějích. Není tedy produkujícím hudebníkem, ale ještě za života svého otce s ním spolupracoval na nahrávání písní a dalších technických nutnostech. Nikdo však neví, jestli se vzhledem ke skvěle dokončené práci na otcově albu nepřikloní ke kariéře zpěváka. Pravděpodobně by takový krok nebyl vůbec od věci.

Která píseň od Miroslava Žbirky je vaše nejoblíbenější?

Zdroj: Fakta
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články