Občané města si stěžovali na nevhodné zacházení ze strany pracovníků sociálních služeb. Starosta se rozhodl přesvědčit na vlastní kůži a vyrazil na úřad v přestrojení.
Starostu malého města zaplavily stížnosti občanů na zaměstnance úřadu, kteří se nevhodně chovají ke klientům sociálních služeb žádající o dávky sociálního zabezpečení. Starosta jménem Karel T. je mužem činu a rozhodl se přesvědčit na vlastní kůži, zdali obsah všech výtek vůči jeho podřízeným je pravdivý. Obyvatelé města byli jeho jednáním nadšeni a rozhodli se příběh o aktivním starostovi poslat k nám do redakce DámskéhoDeníku.
Starosta v přestrojení
Pan Karel přečetl všechny stížnosti, které se mu dostaly na stůl, a rozhodl se s nimi něco udělat. Uchýlil se k radikálnímu kroku. Převlékl se za zdravotně postiženého člověka a vydal se na úřad. Informace od občanů si vzal k srdci, ale chtěl jednat spravedlivě. Nevěděl, komu na 100 % věřit, zdali svým zaměstnancům nebo lidem. Vymyslel tedy propracovaný plán.
„Celou akci jsem plánoval asi 2 měsíce. Všechno muselo být pečlivě připravené do posledního detailu, abych zjistil, kde je pravda,“ uvádí starosta. V přestrojení byl skutečně k nepoznání. Nasadil si tmavé brýle, a dokonce přijel na invalidním vozíku. Na vlastní kůži zažil, jak se jeho podřízení chovají ke klientům se zdravotním postižením. Uvedl, že byl buď ignorován, nebo se k němu pracovníci sociálních služeb chovali nevhodně. Až na jednoho zaměstnance, který muži nabídl jídlo.
Bohužel takových případů je mnoho. Média neustále informují o nevhodném zacházení s klienty v oblasti sociálních služeb, zejména pak v pečovatelských domech. Zdravotně postižení a senioři jsou nejčastějšími oběťmi. Před několika lety došlo k ponižování klientů v domově pro seniory Slunečnice v Ostravě-Porubě. Výsledkem bylo propuštění 2 zaměstnankyň, jak informoval web ČT24.
Vyjádřil své zklamání
Všichni byli v šoku, když došlo k velkému odhalení. Nyní bylo jasné, že dojde ke konfrontaci se zaměstnanci, jež mohli mít obavy, že přijdou o práci. Po ukončení experimentu si starosta svolal všechny podřízené k sobě do kanceláře, aby vyjádřil, jak hluboce je zklamán jejich dodržováním pracovní kázně. „Dostáváte plat, za který se očekává, že budete dělat svou práci svědomitě. Už nechci slyšet o tom, že byste se k někomu dalšímu chovali špatně,“ sdělil pracovníkům striktně. Za své jednání si vysloužil u občanů velký obdiv. Jeho pokus dopadl na úrodnou půdu a chování pracovníků sociálních služeb vůči klientům se výrazně zlepšilo.
Šikana zdravotně postižených lidí
Šikana zdravotně postižených jedinců je bohužel ve světě na denním pořádku. Nejčastěji se s ní můžeme setkat ve škole a v pracovním kolektivu. V tomto případě se již dříve naše redakce DámskéhoDeníku zmínila o ženě, která si kvůli svému postižení prošla tvrdou šikanou jak ze strany spolužáků, tak kolegů. Rozhodla se však změnit svůj osud a ze svého nedostatku udělat přednost.