Sova vychovává malé káčátko, které považuje za vlastní mládě

Není nic výjimečného, že se jeden zvířecí druh začne starat o ten druhý. Tak jako v tomto konkrétním případě. V tom má hlavní roli sova, která se doslova ujala malého kačátka, které považuje za vlastní.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ve zvířecí říši se občas stane, že mateřské instinkty překonají rozdíly mezi druhy. Běžně se tak například fenka stará o koťátko či obráceně. Jenže případ sovy, která si do hnízda vyzvedla káčátko, protože ho považuje za své mládě, je skutečně kuriózní. Když je takto spatřila žena, která šla kolem, nestačila se divit, co to na ní kouká za žlutého ptáčka v dutině stromu, který je hnízdem sovy. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Někdy mohou zvířata vychovávat jiná

Nejde o první případ

Tento případ, kdy žena pozorovala, že spolu s dospělou sovou bydlí v hnízdu také malé káčátko, rozhodně není první. Něco podobného je podle vědců navíc docela častým jevem. Je to možná tím, že kachny takto různě kladou vejce.

iZdroj obrázku: Imgur.com
Neublíží si pádem ze stromu? 

Sova si pravděpodobně myslí, že jde o její mládě i přesto, že vzhled vajíčka je naprosto jiný. Káčátko však svým vzhledem může s trochou nadsázky představovat malou sovu. 

Malá kachna je víceméně samostatná hned po vylíhnutí

V rámci strategie pro přežití kladou kachny občas vejce do různých míst a na různá místa. Je to proto, aby alespoň některé z mláďat přežilo případný útok predátorů na hnízdo a úspěšně předalo své geny dál.

iZdroj obrázku: Imgur.com
Sova vychovává malé káčátko, které považuje za vlastní mládě

Je možné i díky tomu, že mladé kachny jsou schopné v zásadě samostatně fungovat ihned po vylíhnutí. Jde tedy o ptáky nekrmivé, kteří nejsou s potravou závislí na rodičích a dokážou se krmit sami. 

Neublíží si pádem ze stromu? 

Při pozorování malého nebohého kachního mláděte, které kouká z dutiny stromu, kde bydlí sova, se nabízí otázka, jestli si ve chvíli, kdy bude chtít vyrazit do světa, neublíží. Pokud nejsou přímo pod stromem ostré kameny, je naštěstí velká šance, že skok z takového hnízda bez problémů přežije.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Mláděti zachránila život

Potom už je zbývá pokusit se najít pravé rodiče a sourozence a začít plnohodnotný kachní život někde ve vhodné lokalitě u vody. A kdo ví, možná na tom potomci této kachny budou podobně a na čas získají adoptivní soví rodiče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články