Smutná zpráva pro všechny fanoušky: Zpěvák, který nás proslavil po celém světě, naposledy vydechl

Do uměleckého nebe odešla jedna z nejoriginálnějších legend tradičního folkloru. Do posledních chvil měla obrovskou chuť žít, neutuchající optimismus i odzbrojující úsměv.

Hořící i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Umělecký svět se zahalil do smutku. Ve věku 90 let zemřel slovenský zpěvák a tanečník Šimon Siman Bošeľa. Dlouhé roky působil v mezinárodně uznávaném folklórním souboru Šumiačan. Smutnou zprávu oznámil soubor na sociálních sítích. „Opustil nás dlouholetý člen, zpěvák, tanečník a zároveň jeden z nejlegendárnějších a nejoriginálnějších představitelů tradičního šumiackého světa – Siman Bošeľa,“ napsal na svém facebookovém profilu.

Byl autorem hlášek, které zlidověly

Zesnulý umělec byl výjimečný folklorista, ale také autor spousty hlášek, které zlidověly. Třeba jako věta: Máme radost, jak na světě nikdo! „Tato hláška, kterou náš dědeček řekl, vystihuje celý jeho život. Tu nejupřímnější radost z lidí a jejich společnosti. Životní optimismus, neoblomnou sílu i odzbrojující úsměv. A také obrovskou chuť žít, která mu zůstala až do posledních chvil,“ uvedla jeho vnučka Petra Jusková na Facebooku.

Historie folklórního souboru, s nímž byl zesnulý zpěvák a tanečník úzce spjatý dlouhé roky, se začala psát v roce 1957. Podle slovenského serveru Zoznam má Šumiačan za sebou tisíce úspěšných vystoupení na tradičních a vyhlášených slovenských festivalech v Detve, Heľpě, Východné, Strážnici, Myjavě, Liptovské Tepličce či ve Važci.

Folkloristickou ikonu zbožňují i v zahraničí

Folklórní soubor proslavil někdejší Československo a později Slovenskou republiku i za hranicemi. Šumiačan si získal srdce diváků také v Maďarsku, Polsku, Německu, Itálii, Číně, Srbsku, Chorvatsku a Rakousku. Jedním z jeho nepřehlédnutelných počinů je vystoupení s proslulými Alexandrovci v květnu 2016 a také fenomenální triumf v mezinárodní soutěži na moskevském festivalu Souhvězdí kultur, kde Šumiačan vyhrál.

STARKÝ🖤 9.február 1934 – 8.máj 2024 „Máme radosť, jak na svete nik!“ Táto hláška, ktorá zľudovela ako veľa iných, ktoré…

Zveřejnil(a) Petra Jusková dne Pátek 10. května 2024

Podle webu Topky nahrál ikonický folklórní soubor rovněž spoustu písní pro Slovenský rozhlas a jeho skladby, repertoár nebo samotní členové se objevili také na filmovém plátně. Například ve snímku Pacho hybyský zbojník, Nevesta hôľ, Malka, Soľ Zeme a mnohých jiných. Poslední rozloučení se zesnulou folkloristickou legendou se uskutečnilo 18. května v kostele v obci Šumiac.

Co říkáte na odchod folkloristické legendy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články