Vyjet na dnešní silnice, to může být velký hazard se zdravím. I když jsme opatrní, nikdy nevíme, koho na silnicích potkáme. Informace o smrtelných nehodách jsou důkazy o tom, že na silnicích rozhodně není bezpečno.
Auta se stala součástí našeho denního života už před pěknou řádkou let. Vozí nás do práce, z práce domů, na nákupy, děti do škol a školek a zase zpátky, na návštěvy, na výlety… Kam se nám zamane. Ovšem s auty přichází i hodně velké nebezpečí, a to jsou dopravní nehody, ať už jste jejich viníkem vy nebo ne.
Co způsobuje nehody
Nehody mohou mít viníků několik, většinou je to libovolná kombinace hned několika faktorů a často se jim nedá dost dobře vyhnout nebo zabránit a my musíme nést následky.
- Nepozornost a unavený řidič, neuposlechnutí jízdního řádu.
- Špatný technický stav vozidla.
- Špatné upravení vozovky.
- Přírodní faktory, jako náledí, námraza nebo mlha.
Všechny tyto faktory mohou ovlivnit vaši jízdu i jestli dojedete až do cíle. Samozřejmě, některé faktory jako třeba námrazu, náledí, mlhu nebo poškození vozovky ovlivnit nemůžeme, ovšem co ovlivnit můžeme je to, jak na tyto podmínky připravíme sebe, i auto.
V zimním období, kdy je hrozba námrazy a následného smyku největší, „přezujte“ své auto do zimních pneumatik. Možná nehodě nezabrání, ale rozhodně snižují její pravděpodobnost.
U špatné vozovky, kde víte, že jsou různé prohlubně či jiná nebezpečná místa, zpomalte svou jízdu, ať se vaše auto neroztřese na části a součástky nebo neskončí jako ozdoba v kanálu. Nesedejte za volant s dvěma hodinami spánku – mikro spánek je velice reálná hrozba a způsobuje velkou část autonehod.
Další příčiny
Samozřejmě příčin je mnohem více, mezi ty nejčastější patří telefonování za volantem, podcenění vozovky a přecenění vlastního vozidla, neurvalá jízda a překročení rychlostního limitu nebo dokonce alkohol. Takže až příště sednete za volant, buďte ohleduplné – nejste na silnici samy a nikdy ani nebudete. A ta schůzka, na kterou nesmíte přijít pozdě? Pokud se vybouráte, tak na ni ani nedorazíte.