Važte si rodičů, dokud tu s vámi jsou. Jakmile o ně přijdete, vše se navždy změní

Smrt rodiče je nesmírně náročná a hluboce bolestivá zkušenost. Představuje významnou ztrátu, která může mít v našich životech dalekosáhlé důsledky.

žena na hřbitově i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zármutek je přirozenou reakcí na takovou ztrátu. I když si každý musí projít svou jedinečnou a osobní cestou, existují strategie, které mohou pomoci se s tímto smutkem lépe vyrovnat a zvládnout jeho následky. Někdy velmi záleží na tom, v jakém věku a jakým způsobem o rodiče přijdete. Psychologové se však shodují na tom, že ztráta rodiče ovlivní jedince už po zbytek života. Pokud tedy ještě můžete své rodiče obejmout, pak to určitě udělejte.

Emocionální dopad

Ztráta rodiče může být v mnoha případech zdrcující. Smutek se projevuje i emocemi, jako je hněv, pocit osamělosti a zvýšené úzkosti. Pocity prázdnoty, nebo dokonce ztráty identity jsou také častou reakcí na smrt rodiče. Především z toho důvodu, že vztah rodič-dítě hraje významnou roli při utváření našeho pocitu sebe sama.

Tyto pocity se mohou dostavit, i když vaši rodiče zemřou jako staří lidé. Bez ohledu na to, kolik toho máte sami odžito, rodiče vám budou chybět. Můžete se ocitnout v roli nejstaršího v rodině, což můžete svým způsobem vnímat jako tíhu. Najednou se už není kam obrátit. Pomyslně tak přebíráte žezlo rodinného „kmeta“, s čímž se může pojit velmi zatěžující pocit zodpovědnosti.

Rodinná dynamika

Ztráta rodiče může výrazně ovlivnit i celou dynamiku rodiny. Bezproblémové sourozenecké vztahy se najednou mohou silně narušit. Konflikty mohou vznikat při rozhodování kolem pozůstalosti nebo péče o přeživšího rodiče. Komunikace a empatie jsou v tomto období klíčové, protože členové rodiny procházejí svým vlastním zármutkem a všichni se přizpůsobují změnám v rodinné struktuře.

starší manželský pár iZdroj fotografie: Freepik

Praktické a finanční aspekty

Kromě emocionálního vypětí, které smrt rodiče přináší, se pozůstalý musí vyrovnat i s praktickými věcmi, jež mnohdy nejde odložit. Nemusíte se však cítit dostatečně silní na to, abyste něco takového řešili. Snažte se postupovat po malých krůčcích a neváhejte se obrátit na pomoc rodiny, přátel nebo odborníků, jako jsou právníci a finanční poradci. Mnohdy však může zařizování praktických záležitostí působit terapeuticky, protože zaměstnává vaši mysl a odvádí pozornost od hlubokých pocitů smutku.

Dlouhodobý dopad

Dle psychologů má smrt rodiče na dítě trvalý dopad, bez ohledu na to, zda přijde o rodiče v dětství, nebo hluboké dospělosti. Velké životní události, jako je svatba, narození dětí nebo dosažení osobních milníků, mohou vyvolat obnovený pocit smutku nebo touhu po přítomnosti a vedení zesnulého rodiče. V takových chvílích je velmi léčivé a uklidňující, když nějakým způsobem uctíte památku svých rodičů. Vzpomenete na ně, zajdete na hřbitov, zapálíte svíčku a podobně.

matka objímá dospělou dceru iZdroj fotografie: Freepik

I když smutek nikdy úplně nezmizí, může se proměnit ve zdroj síly a inspirace. Procházením procesu truchlení, hledáním podpory a uchováváním cenných vzpomínek je možné ctít odkaz svých rodičů a zároveň se vydat na svou vlastní cestu léčení a růstu. Pokud jsou vaši rodiče stále naživu, pak si na ně najděte trochu času, obejměte je a tvořte si krásné společné vzpomínky, dokud je čas.

Co vám osobně pomohlo vyrovnat se smrtí rodičů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články