Zesnulý filmař stojí za dokumentem nominovaným na Oscara, který se zabýval souvislostmi mezi stravováním v řetězcích rychlého občerstvení a lidským zdravím.
Umělecký svět se zahalil do smutku. Ve věku pouhých 53 let navždy odešel americký dokumentarista, spisovatel a producent Morgan Spurlock, kterého nejvíc proslavil oceňovaný snímek Super Size Me, v němž se zabýval neblahým vlivem stravování v rychlém občerstvení na lidské zdraví. Kontroverzním tématům se věnoval i ve své další tvorbě. Podle vyjádření rodiny zemřel na zdravotní komplikace spojené s rakovinou.
Přibral, měl deprese a potíže s játry
Smutná zpráva zaskočila fanoušky neotřelých děl zesnulého filmaře. Podle vyjádření blízkých zemřel pokojně obklopen rodinou a přáteli v New Yorku na komplikace způsobené rakovinou. „Byl to smutný den. Morgan nám toho svým uměním, nápady a velkorysostí tolik dal. Svět dnes ztratil skutečného génia a výjimečného člověka. Jsem hrdý na to, že jsem s ním mohl spolupracovat,“ cituje bratra zesnulého umělce Craiga Spurlocka deník TheGuardian.
Nejslavnějším dílem zesnulého dokumentaristy je snímek Super Size Me z roku 2004, který získal i nominaci na Oscara. Popisuje v něm vliv stravování v rychlém občerstvení na zdraví lidí. Po dobu 30 dní Spurlock jedl pouze jídlo z řetězce McDonald’s a téměř necvičil. Po skončení natáčení tvrdil, že přibral 25 kilogramů, trpěl depresemi a poruchami funkce jater, napsal web Variety.
Alkoholismus mohl mít na experiment vliv
Dokumentární snímek, který vydělal v přepočtu asi 515 milionů korun, odstartoval celosvětovou diskuzi o vlivu rychlého občerstvení na špatný zdravotní stav populace. Film je dodnes využíván v některých školách jako vzdělávací pomůcka. Před sedmi lety ale sám Spurlock na závěry svého experimentu vrhnul stín pochybnosti. Přiznal se totiž médiím, že je alkoholik, který pije od 13 let a nikdy neabstinoval víc než týden. Ve svém snímku ale tvrdí, že jí a pije pouze to, co je k dostání v McDonald’s.
Zesnulý filmař se narodil 7. listopadu 1970 v americkém Parkersburgu a v roce 1993 získal bakalářský titul v oboru film na Newyorské univerzitě. Během své kariéry režíroval téměř 70 dalších dokumentárních filmů a seriálů, které se zabývaly palčivými společenskými tématy. Snímek Where in the World Is Osama Bin Laden? se věnoval válce v Afghánistánu, film 30 Days zase minimální mzdě a práci přistěhovalců a dokument The Greatest Movie Ever Sold vypovídal o vlivu marketingu na spotřebitele, připomíná televize BBC.