Mateřská školka odmítla přijmout tuto roztomilou holčičku. Učitelky nechtěly, aby děsila ostatní děti

Celá rodina se těšila, až půjde malá dcerka do školky, bude mezi jinými dětmi a získá nové dovednosti i znalosti. Ani ve snu by je nenapadlo, že problémem bude její vzhled.

Malé dívky ve školce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po nedostatkových místech v jeslích a školkách je velká poptávka. Pokud se rodičům podaří ho získat, mají pocit, jako kdyby vyhráli v loterii. Stává se, že předškolní zařízení odmítne dítě přijmout většinou s logickým a řádným odůvodněním. Na matku dvouleté holčičky, která chtěla dcerku zapsat do školky, však čekalo velmi kruté zklamání. Dítě odmítli přijmout kvůli tomu, jak vypadá.

Holčička má širokou tvář a srostlé prsty

Rodiče dvouleté Sofie Zacharové z ruské vesnice Alatany v Baškortostánu se nemohli dočkat, až jejich ratolest začne chodit do školky a bude si hrát s ostatními dětmi. Jenže přišla drsná realita. „Řekli nám, že nejdřív musíme zařídit operaci, aby mohla chodit do školky jako běžné dítě,“ cituje web Metro matku dívky Světlanu s tím, že rodičům se takové jednání nelíbí. Holčička je totiž fyzicky postižená. Má nadměrně širokou tvář i čelo a srostlé některé prsty na rukou i nohou.

Smutná dívka se zrzavými vlasy

Ve škole ji šikanovali za to, jak vypadá. Dnes před ní padají na kolena

Dokud za sebou nebude mít zákrok, který deformace napraví, musí rodina na školku zapomenout. Podle webu StandardMedia si lékaři nejsou zcela jistí, jakým onemocněním dítě vlastně trpí. Už dávno ale mělo podstoupit operaci. Vzhledem k mizerným podmínkám v ruském zdravotnictví se však neustále odkládá. Rodina žije v tristních podmínkách. V domě nefunguje topení, neteče voda a plyn je odpojený.  

Úřady si posvítí na to, proč ji školka odmítla

Rodiče postižené holčičky nedostávají od státu žádnou pomoc v podobě invalidního důchodu nebo sociálních příspěvků. Na to, že by operaci hradili sami, nemají prostředky. Bezprecedentně kruté jednání školky vůči dítěti, které se intelektuálně vyvíjí normálně, vyburcovalo k akci charitativní organizaci Duha laskavosti. Proti vedení zařízení bojuje, ale zatím nepříliš úspěšně. Skandální argument školky, že by vzhled holčičky děsil ostatní děti, všichni považují za absurdní.

Podle psychologů musí mít malá Sofie možnost interakce s jinými dětmi, jinak bude její vývoj narušen. „Čím dřív si bude moci hrát a sbližovat se s dětmi, tím snadněji se bude vyrovnávat s podmínkami, ve kterých žije a vyrůstá,“ řekla serveru pedagogická psycholožka Jekatěrina Belanová. Do případu se konečně zapojily i státní instituce. Rodina dostala příslib nového ubytování. Úřady šetří, proč se neustále odkládá operace dívky, a posvítí si také na školku, která ji odmítla přijmout.

Co říkáte na jednání školky, která holčičku nepřijala?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články