98letá stařenka zůstala úplně sama. Aby se zbavila pocitu osamělosti, každý den dělá tuto dojemnou věc

Senioři se často cítí osaměle, protože žijí sami a jejich rodiny je navštěvují jen málo. Tato stařenka je na tom velice podobně, a proto si našla alespoň nějakou aktivitu.

smutná babička i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud je v rodině senior, který žije sám nebo se svým protějškem, měla by se mu i přesto rodina často věnovat. Je zcela jasné, že dospělé děti musí chodit do práce, vydělávat peníze a starat se o své vlastní potomky, ale zároveň je potřeba nezapomínat i na ty, kteří je vychovali, krmili a dávali jim veškerou lásku a péči. Někteří lidé však nemají moc času na to, aby se věnovali svým starým rodičům a ti poté velmi trpí. Tato stařenka se kvůli tomu cítí také osaměle a kvůli tomu dělá každý den to samé.

I senioři potřebují společnost

Stejně jako mladí lidé a děti, tak i senioři potřebují společnost jiných lidí a povídat si o každodenním životě. Většina seniorů to řeší tak, že si povídá se svými sousedy nebo s lidmi, které potkají při cestě do obchodu. Mnoha starším lidem však chybí kontakt s lidmi, jelikož už nechodí do práce, občas vyrazí na nákupy a téměř většinu času tráví sami doma nebo na zahrádce.

Některé starší lidi proto trápí pocit osamocenosti, jelikož nemají nikoho, komu by se mohli svěřovat. Je tedy zcela jedno, v jakém věku se člověk nachází, ale důležité je, aby se mohl s někým bavit. Senioři okolo sebe mají vždy nějaké přátele, bohužel i ti bývají ve vyšším věku, a proto se často stává, že kvůli smrti člověk o přátele přichází. Poté už dané osobě zbývá pouze zbytek rodiny. I potomci seniorů ale žijí vlastní životy a na své rodiče nemají příliš mnoho času.

Rodina by měla věnovat více času seniorům

Většina rodin funguje tak, že oba rodiče chodí do práce, vydělávají peníze a po práci se vždy těší domů, až si budou moci odpočinout a věnovat nějaký čas dětem. Děti zase chodí do školy a pokud to nemají k babičce nebo dědovi blízko, jezdí za nimi na návštěvu až se svými rodiči. To většinou bývá pouze o víkendy, kdy mají oba rodiče čas a udělají si alespoň 2 hodiny volného času na babičku nebo dědečka. Bohužel se někdy stává, že si rodiny tento čas udělají pouze jednou za půl roku nebo i méně často.

žena senior iZdroj fotografie: Pixabay

Seniorka, která se cítí osaměle

Tato žena to má podobně, její rodina si na ni téměř nedělá čas a ona tráví všechen svůj čas sama doma. Z tohoto důvodu si našla centrum pro seniory, do kterého každý den jezdí autobusem. Tato činnost je jediná možnost, jak být v kontaktu s ostatními lidmi a nezbláznit se ze samoty, kterou silně pociťuje. Jednoho dne se však do centra pro seniory vydal i filmový štáb, který si smutné stařenky všiml a začal se o ni zajímat.

Víkendy jsou pro ženu psychicky náročné

Seniorka filmovému štábu řekla, že do centra jezdí každý den, ale jakmile nastane víkend a centrum je zavřené, zůstává sama doma. Podle všeho má žena objednané velké množství časopisů a o víkendy vytrhává jednu stránku po druhé. Poté tyto stránky stříhá na malé kousky a následně rozstříhaný papír vynese do popelnice. Když se to dozvěděla jedna ze zaměstnankyň centra, rozhodla se se ženou strávit několik dní u ní doma a seniorce tato společnost velmi pomohla, protože už se necítí tolik sama a ví, že ji má někdo rád.

Co byste poradili této stařence, aby se necítila příliš sama?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Mé poutavé a zábavné články zasahují do srdce čtenářů, nabízejí nejen aktuální bulvární události, ale také inspiraci pro moderní životní styl. S otevřeným přístupem podněcuji čtenáře k prožívání každého dne plným dechem a radosti. Jako průvodkyně světem bulváru a lifestyle jsem neúnavnou kreativní silou, která přináší osvěžující náhledy a nabízí čtenářům nezapomenutelné zážitky.

Zobrazit další články