Jaká bude letošní zima? Máme se bát tuhých mrazů, nebo nás naopak budou čekat mírnější teploty? Odborníci zveřejnili první odhad na základě svých modelů.
Zimní sezóna 2020/2021 bude pod vlivem silného cyklu La Nina, který se vynoří v tropickém Tichém oceánu. Změní vzory proudů nad Severní Amerikou a Tichým oceánem a rozšíří jeho dosah i do zbytku světa. Globální systém počasí je velmi složitý systém, dokonalá živá simulace teorie chaosu s mnoha velkými a malými měřítky klimatu. Tentokrát se podíváme na to, jak cyklus La Nina ovlivní celosvětové počasí.
Studený cyklus ENSO
ENSO je zkratka pro „El Niño Southern Oscillation“. Jedná se o oblast oceánu v tropickém Pacifiku, která střídá studenou a teplou fázi. Tropické pasáty (východní větry, které obíhají kolem Země poblíž rovníku) obvykle iniciují nebo zastavují určitou fázi, protože míchají povrch oceánu a mění oceánské proudy. Během vývoje fází ENSO obvykle pozorujeme globální posun v tlakových vzorcích, z nichž každá má jedinečný vliv na počasí.
Hlavní oblasti ENSO
ENSO je rozdělena na několik oblastí. Hlavními oblastmi jsou 3 a 4 ,které pokrývají velkou část tropického Pacifiku. Většina výpočtů a diagnostiky je založena na kombinaci obou oblastí 3 a 4, proto hlavní oblast nazýváme „ENSO 3.4“ nebo „NINO 3.4“. Každá fáze ENSO má jiný vliv na tropické počasí a cirkulaci, a ovlivňuje tak počasí po celém světě odlišně.
Specifická fáze (teplá/studená) se obvykle vyvíjí kolem pozdního léta a podzimu a může trvat až do příštího léta, nebo dokonce až dva roky! Studená fáze ENSO se nazývá La Nina a teplá fáze se nazývá El Nino.
Jaké je současná situace ENSO?
Současná analýza ukazuje anomálie teploty oceánu a nyní poměrně rozsáhlou oblast chladnější než obvykle v tropickém Pacifiku. Tam se La Nina vynořila z oceánu a do atmosféry. Vidíme, že hlavní ochlazování začalo v létě a mělo by pokračovat celou zimu.
Fáze La Nina dosáhne na svém vrcholu docela impozantní síly, ale očekává se, že začne slábnout na jaře 2021. Předpověď vývoje z NASA naznačuje podobný vzorec. Ukazuje teplotní anomálie v oblasti ENSO, s nejchladnější fází v listopadu a prosinci.
Předpověď počasí na zimu 2020/2021
Předpovědi vychází ze tří hlavních (a nejpoužívanějších) sezónních modelů:
- ECMWF,
- UKMO,
- CFSv2.
Všechny tyto předpovědi říkají, jaké by mělo být počasí v nadcházejících třech měsících (prosinec-leden-únor). Taktéž ukazují obecně převládající vzorce počasí. Co nás tedy čeká a nemine? I kdyby byly modely zcela přesné, neznamená to, že by takové povětrnostní podmínky trvaly 3 měsíce v kuse. Ukazují, jak může počasí vypadat ze 40 až 60 % času.
Model ECMWF
Jedná se o nejspolehlivější model v kategorii dlouhého dosahu. V předpovědi podle tohoto modelu vidíme silný vysokotlaký systém v severním Pacifiku, typický pro La Ninu. Nízkotlaký systém je vyvinut nad Kanadou a proud se ohýbá mezi nimi. Vidíme také severní Atlantik v pozitivním režimu NAO, což znamená zesílený proud přes Britské ostrovy a Skandinávii.
Aljaška a západní Kanada budou s vysokou pravděpodobností chladnější než obvykle. Severní Amerika a Evropa mají vyšší než normální teploty, ale ne na vysokou hodnotu. Je pravděpodobné, že bude existovat ještě západnější dominantní scénář, tlakový model umožňuje přerušení průtoku a občasný chladný tok ze severu do Evropy, v závislosti na umístění atlantického vysokotlakého systému.
Jaké bude zimní počasí v Evropě?
Pokud bychom shrnuli poznatky všech zmíněných modelů pro předpovědi počasí, pak z nich vyplývá, že teploty v Evropě (a také na většině kontinentů) budou vyšší, než je průměr. To však neznamená, že nebudou studené fronty a chladnější dny.
Znamená to jen, že studené fronty a průniky chladnějšího vzduchu budou na kontinentu méně časté. Na pevnině se očekávají normální až vlhčí podmínky. Britské ostrovy a Skandinávie by mohly mít neklidnější zimu vzhledem k míření proudu.