První meteorologická prognóza na zimní sezónu 2020/2021

Jaký je výhled počasí na následující zimu? Máme se těšit na mrazivé teploty, nebo spíše teplo? První meteorologické předpovědi přinášejí odpověď na danou otázku

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Prosinec je to pravé období, když už lze s větší pravděpodobností předpovědět, jaká bude blížící se zima. Meteorologických modelů je sice více, ale v lecčems docházejí ke stejným nebo obdobným výsledkům.

Nástrahy dlouhodobějších předpovědí počasí

Obecně samozřejmě platí, že čím vzdálenější je rozhodné období, tím menší je pravděpodobnost přesné meteorologické prognózy, protože v průběhu času mohou celkovou situaci ovlivnit různé jevy, které se dodatečně vyskytnou.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jak vypadá výhled počasí na zimu?

Tak se například stalo, že loni došlo v Alpách k opravdu masivním sněhovým srážkám, které trvaly dva týdny, ale z dlouhodobějšího hlediska nic neukazovalo na to, že sněhu bude takové množství.

Jakou lze tedy očekávat letošní zimu?

Podle dosud dostupných údajů, které se vztahují na území střední Evropy, a tedy i České republiky, se v této oblasti očekává mírná zima. Prosinec by měl být teplotně průměrný, zatímco v lednu a únoru se dají očekávat teploty vyšší, než bývají v tomto období obvyklé. 

iZdroj obrázku: PxHere.com
Zasněžené údolí stromů

S teplotní prognózou úzce souvisí také prognóza srážková, která zajímá zejména lyžaře a další milovníky zimních sportů. Co nás tedy v letošní zimě čeká?

V prosinci se očekávají průměrné sněhové srážky, zatímco v teplejším lednu a únoru vystřídá sníh často déšť.

Co je La Niña a proč je důležitá pro počasí u nás?

Někteří meteorologové se shodují na tom, že počasí v zimě ovlivní La Niña. Tento jev se projevuje 

  • vydatnějšími dešti v Asii, a také 
  • vyšší silou Peruánského proudu.
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Déšť nebo mráz? Každoroční otázka

La Niña sílí, a proto je velice pravděpodobné, že její dopady se projeví také v Evropě, kdy se předpovědní centra více méně shodují v tom, že nastávající zima bude mírná a celkově spíše teplejší.

iZdroj obrázku: PxHere
Těšíte se na zimní procházky?

Je však zapotřebí zdůraznit, že mírná zima zdaleka neznamená, že se v jejím průběhu nemohou objevit kratší období s výrazně nízkými teplotami nebo vysoce nadprůměrnými sněhovými srážkami. I milovníci pravé zimy a pořádné sněhové nadílky si tak snad přijdou na své, zejména v horských oblastech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články