Proč vlastně rozbité zrcadlo nebo černá kočka nosí smůlu a koňská podkova naopak štěstí? Rozluštili jsme babské pověry

Existuje mnoho pověr, kterým lidé věří, aniž by věděli, jak vlastně vznikl jejich příběh. Podívejte se tak například na to, proč rozbité zrcadlo nosí smůlu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina z nás pravděpodobně ani neví, proč se například obáváme, když se blíží pátek 13. nebo proč by mělo rozbité zrcadlo nosit smůlu. Každá běžná pověra včetně těchto dvou však má svou pestrou historii, jež může sahat až do minulých století. Zatímco některé pověry mohou znít zábavně, jiné vás mohou opravdu zastrašit. Ačkoliv mají pověry v tomto článku hluboké kořeny v historii, žádná z nich není doložena skutečnými důkazy. Ale kdo ví.

Pátek 13. aneb smolný den

Vždy, když se blíží pátek třináctého, mnoho z nás se nemůže ubránit pocitu úzkosti. Strach z čísla 13 je však jednou z nejběžnějších pověr, která je tak rozšířená, že mnoho vysokých bytových domů a hotelů jednoduše označení 13. patra raději vynechává. Nejinak je tomu u leteckých společností, jež ve svých letadlech také vynechávají třinácté řady sedadel. Původ této pověry odkazuje na Judase Iškariotského, který byl 13. hostem Poslední večeře, a na fakt, že Ježíš byl ukřižován v pátek. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Rozbité zrcadlo přináší sedm let smůly

Mnoho pověrčivých lidí říká, že když rozbijete jakékoliv zrcadlo, budete se muset připravit na sedm let smůly. Z této pověry si dělají legraci především vědci, kteří tvrdí, že je tomu tak, protože 7 let je čas potřebný k nahrazení všech buněk ve vašem těle. Jenže v dřívějších dobách se zrcadla považovala za odrazy duše. Tudíž se věřilo, že jeho rozbití je pro lidské já velmi škodlivé a přináší to neštěstí. Pokud lidé chtěli svou smůlu ukončit, museli vyjít ven a rozbité zrcadlo zakrýt v měsíčním světle.

Černé kočky jako znamení budoucího nebezpečí

Tato pověra je sice velmi těžko snesitelná pro všechny kočičí milovníky, ale ve středověku se předpokládalo, že jsou černé kočky společnice čarodějnic. Ty si je podle pověstí ponechávaly jako věrné společníky. Dokonce někteří lidé věřili, že černá koťátka se po sedmi letech promění v čarodějnice nebo démony. Černých koček se děsil například i Hitler nebo Napoleon Bonaparte. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Poklepání pro vyvrácení budoucí možné smůly

Původ této známé pověry sahá až do doby, kdy některé kultury věřily, že bohové žijí na stromech. Lidé, kteří v této době chtěli požádat bohy o laskavost, vždy lehce poklepávali na kůru stromů. Poté, když člověku byla udělena laskavost, znovu lehce zaklepal na stejný strom, aby poděkoval. Tento zvyk však mohl také vzniknout tím, že křesťané používali stejné gesto pro poděkování Ježíši Kristu za štěstí.

Koňská podkova jako znamení štěstí 

V mnoha kulturách je podkova jedním ze symbolů největšího štěstí. Když ji najdete, podle pověsti byste ji měli zvednout pravou rukou, plivnout na jeden její konec, něco si přát a pak ji hodit za sebe přes levé rameno. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Někdo si ji pro štěstí také umísťuje nad vchodem do svého domu, což umožňuje podkově naplnit štěstím každého, kdo žije uvnitř. Další pověry například říkají, že počet hřebíků, které zůstaly na podkově, odhaluje, kolik let štěstí vám přijde do cesty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články