Každý den, celý rok si dělala fotografie: Příběh týrané ženy láme srdce na kusy

Znepokojivé video ukazuje mladou ženu, která je obětí domácího násilí. Na její tváři můžete pozorovat, jaké stopy týrání zanechává a jak se postupem času zintenzivňuje.

domácí násilí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Video, které zachycuje jeden rok v životě týrané ženy, se na sociálních sítích objevilo již před několika lety. Stále však stojí za to si tuto problematiku připomínat. Lidí, kteří si podobným domácím peklem prochází, je stále dost. Tvář mladé ženy se v průběhu času proměňuje. Modřiny a rány se vždy zahojí, ale rány na duši, které bývají často ještě horší, si už každý může k těmto obrázkům jen domyslet.

Video vzbuzuje silné emoce

Mladá žena si nejspíš nevybrala toho nejlepšího partnera. Podívejte se ve videu, jak se postupně úsměv z její tváře vytrácí a přibývá modřin, stop po škrcení i krvavých zranění. Není to podívaná pro citlivé povahy, ale také není dobré zavírat oči před problémem, který zdaleka nebyl ze společnosti vymýcen, ačkoliv tuto problematiku postihuje již řada zákonů a pro oběti fungují organizace, na které je možné se obrátit.

O tom, že lidé se s touto problematikou setkávají a není jim to lhostejné, svědčí i počet zhlédnutí videa, který překročil 60 milionů. V diskuzi pod videem někteří lidé spekulují, že se jedná o falešné video a žena je pouze namaskovaná. To však nic nemění na faktu, že mnoho lidí si něčím podobným skutečně prochází. Oběťmi domácího násilí jsou však i muži. Ti jsou na tom paradoxně možná hůře, protože téma týrání mužů ženou je stále poměrně tabuizované.

Domácí násilí je stále aktuální téma

Možná už jste se ve svém životě potkali s někým, kdo byl obětí domácího násilí, nebo jste jej zažili na vlastní kůži. Domácí násilí může mít řadu podob a bití, které zanechává viditelné stopy, je jen jedním z typů. Oběti násilníka mohou být týrány i psychicky, sexuálně, finančně nebo omezovány na svobodě neustálou partnerovou kontrolou. Někdy se může stát, že si oběť není ani vědoma, že je zneužívaná, protože chování partnera považuje za běžné.

domácí násilí iZdroj fotografie: Freepik

Kontrola toho, kde se člověk pohybuje a s kým se stýká, odevzdávání výplaty, psychický nátlak – to jsou formy zneužívání, které sice nezanechávají fyzické stopy, ale měli byste se mít před takovým chováním na pozoru. Poměrně typické pro domácí zneužívání a násilí je, že se v čase zintenzivňuje. Násilník neustále posouvá hranice, kam až může zajít. V těch nejhorších případech jde oběti skutečně o život.

Počítat s tím, že se partner uklidní, přejde ho to a vše bude zase v pořádku, se tak oběti může velmi vymstít. Řešení této situace však může být v některých případech velmi komplikované, obzvlášť pojí-li partnery společné děti. Prvním krokem je však vždy rozhodnutí, které musí oběť učinit – napřít veškerou energii k tomu, aby se z násilníkova dosahu dostala. V tuto chvíli může být velmi nápomocné okolí a organizace, které oběti poskytnou bezpečný prostor a čas začarovaný kruh násilí přetrhnout.

Jak byste se zachovali v podobné situaci vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články