Zdědil farmu a dům z roku 1860. I přes to, že byla v katastrofickém stavu, ji přeměnil na úžasný dům

Všichni mu říkali, aby starý dům zboural. On se však rozhodl zachovat rodinnou historii i odkaz a pustil se do náročně rekonstrukce. Neuvěříte, v jak krásném domě dnes žije.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dvoupatrový dům s farmou ve viktoriánském stylu postavil jeho prapradědeček za vydatné pomoci své ženy. Tehdy to byl nádherný dům odpovídající bydlení vyšší střední třídy. Vyrostli zde jeho předci a většina z nich tu prožila celý život. V roce 1997, po smrti jeho dědečka, zůstal dům opuštěný. Když se sem po dvaceti letech přijel podívat, zjistil, že z rodinného domu zbyla jen ruina.

Nechtěl zničit rodinný odkaz

Dům má bohatou historii a kdysi byl plný života. Předci Petera Larsona tu vychovávali své děti a k domu patřila i farma s polnostmi a hospodářstvím. Narodila se tu Peterova prababička a její syn, Peterův dědeček, tu také prožil prakticky celý život. Dům poté přešel výhradně do Peterových rukou, ten však v tu dobu žil tisíce kilometrů daleko.

Až po 20 letech od smrti svého dědečka se rozhodl s rodinnou farmou něco provést. Když však přijel na místo a zjistil, v jakém stavu se nemovitost nachází, byl zděšený. Dům byl polorozpadlý, ve střeše byly díry a z domu si udělali útočiště mývalové a jiná zvířata. Byl také celý zarostlý a působil trochu jako z hororu. Všichni tak Petera od jeho plánu zrazovali a radili mu, ať tu barabiznu raději nechá zbourat.

rekonstrukce místnosti iZdroj fotografie: Freepik
Díky rekonstrukci se může zchátralý dům proměnit v útulný domov

To mu však srdce nedovolilo, věděl, že je to odkaz celých předešlých generací, a on nechtěl být tím, kdo ho zničí. A tak se pustil do zdlouhavé a nákladné rekonstrukce. Se ženou si na pozemek nechali přivést starý přívěs, v němž po dobu rekonstrukce žili. Celá farma, dům i stodoly neměly v tu dobu hodnotu ani milion korun. To se však změnilo, ale nebylo to hned.

Neměl žádné zkušenosti s takovou rekonstrukcí

Peter si musel hlavně poradit s vlhkostí. Do domu roky zatékalo, a navíc stavba stála na bahnitém pozemku. Hodně práce tak věnoval tomu, aby dům vysušil. Postupně se mu povedlo obnovit i farmu. Začal hospodařit na pozemcích, pořídil drobná hospodářská zvířata, a dokonce se ženou začali pořádat farmářské trhy s nabídkou produktů, které vypěstovali na farmě.

Peter neměl zkušenosti s tak rozsáhlou rekonstrukcí a neměli ani mnoho peněz nazbyt, které by si taková rekonstrukce zasloužila. S manželkou tak prožili několik let v odříkání a Peter šetřil především tím, že všechny věci na domě dělal většinou úplně sám. Na člověka bez zkušeností se mu podařil opravdu obdivuhodný výkon a vy se na výsledek můžete podívat ve videu.

Jak Peter sám řekl, nikdy nelitoval, že se do rekonstrukce pustil. Naučil se při ní mnohé. Konečně dělal něco, co mu dávalo smysl a k čemu mohl přispět vlastníma rukama. Naučil se také trpělivosti, protože si na odměnu musel počkat. Když však konečně ležel v ložnici domu, který sám opravil, a vzpomínal, jak by tu ještě před časem pozoroval nebe dírou ve střeše, měl obrovský pocit naplnění a smysluplnosti. Podívejte se sami, co se mu s manželkou podařilo vybudovat.

Jak se vám líbí tato úžasná proměna?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články