Překontrolujte doma svůj porcelán. Tyto konkrétní kousky mohou mít velmi vysokou hodnotu

Porcelán se začal vyrábět v Číně už před tisíci lety. Do Evropy však pronikl mnohem později. I tak můžete mít doma vzácné kousky z českých porcelánek za desetitisíce.

porcelánová konev i Zdroj fotografie: Karmel Kull/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Pokud máte doma porcelán po babičce nebo prababičce, určitě jej nehodnoťte svým vlastním vkusem. I když se vám může čajová sada nebo porcelánová soška zdát kýčovitá, nepraktická a nikam se vám nehodí, neznamená to, že nemůže mít velkou hodnotu. Tu sice nejlépe určí odborník, ale i vy můžete najít některá vodítka, která vám napoví, že s tímto kouskem se vyplatí za někým vyrazit.

Značka naspodu napoví, odkud pochází

V první řadě otočte mističku, šálek či porcelánovou sošku a začněte hledat značky. První porcelánka u nás vznikla roku 1792 v Horním Slavkově. Postupně ji následovaly další desítky porcelánek, které vyráběly více či méně kvalitní porcelán. Každá porcelánka měla i svou vlastní značku, podle které bezpečně poznáte, odkud porcelán pochází.

Třeba hrníček z první porcelánky v Horním Slavkově můžete prodat i za 20 000 Kč. Poznáte jej podle toho, že na spodní straně najdete namalované nebo natištěné písmeno S. U pozdějších kousků pak přidali nápis Schlaggenwald a ještě pozdější pak nese nápis Haas&Cžjžek in Schlaggenwald, jak uvedli autoři článku na serveru Dům a Zahrada.

Jen na tomto jednom příkladu je vidět, že značení porcelánu se v čase mohlo měnit i u jednotlivých porcelánek a typů značek existuje opravdu mnoho. Pokud byste chtěli vypátrat konkrétní značku vašeho porcelánu, zkuste prohledat tuto rozsáhlou databázi porcelánových značek, která vám může hodně napovědět, zda držíte v ruce vzácný kousek.

čajová sada iZdroj fotografie: Depositphotos

Obrátit se můžete i na odborníky

K nejhodnotnějšímu porcelánu patří rozhodně kousky vyrobené v německé Míšni. Sousloví „míšeňský porcelán“ zná nejspíš každý. Přesto, že se nejedná o českou výrobu, mnoho krásných kousků tohoto porcelánu se dostalo i na český trh. Míšeňský porcelán poznáte nejčastěji podle značky s dvěma zkříženými meči. Před rokem 1731 se však značil písmeny „AR“.

Mít kousek z dobré porcelánky je jen první věc. O hodnotě porcelánu však rozhoduje i jeho zpracování, šířka střepu i to, jak moc je poškozený. Stačí, aby v čajové sadě chyběl jeden talířek, a hodnota poletí rapidně dolů. Server České stavby stručně shrnul, jak postupovat a na jaké odborníky se s vaším porcelánem obrátit. Například odborníci z Asociace starožitníků ČR poskytují poradenství zdarma. Váš porcelán prohlédnou a určí jeho přibližnou hodnotu. Možná se budete divit, ale mnoho lidí ani netuší, jaký poklad doma má.

porcelán iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se nám svěřila naše čtenářka Jana K. z Rohatce: „Věděla jsem, že by porcelán po babičce mohl mít nějakou hodnotu, ale nijak zvlášť jsem po tom nepátrala. Pak jsem se ocitla v tíživé situaci a potřebovala jsem rychle peníze. Málem jsem spadla, když jsem pár kousků odnesla do starožitnictví a prodala je za 18 000 Kč. Ukázalo se, že porcelán je mnohem hodnotnější, než jsem myslela.“ A že jde na vzácné kousky stále narazit i na bleším trhu, si můžete přečíst v dalším článku, který na DámskémDeníku nedávno vyšel.

Co byste dělali, kdybyste zjistili, že máte doma cenný porcelán?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články