Pokud se chystáte na dovolenou k moři, dejte si na něj pozor. Číhá v něm totiž obrovské nebezpečí, o kterém málokdo ví.
Především letní měsíce jsou obdobím, kdy lidé nejčastěji vyrážejí na dovolenou k moři či oceánu. Děti mají prázdniny, rodiče si v práci vezmou volno a vyrazí na dlouho očekávaný výlet za sluníčkem. Užívají si zde pláž, bazény, ale především nekonečnou vodní plochu. V té však může na plavce i neplavce čekat velké nebezpečí, o kterém málokdo ví. A rozhodně se v tomto případě nejedná o žraloky či jiné živočichy, ale o samotnou vodu.
Zpětné proudy jsou velmi nebezpečné
Plavání v osvěžující mořské vodě je tak úžasné a uklidňující, že si člověk často vůbec neuvědomí, jaké nebezpečí na něj může ve vodě číhat. V tomto případě se jedná o zpětné proudy, které se nacházejí pod mořskou hladinou a tvoří zrádnou past, do níž se každoročně chytí mnoho nic netušících lidí. Pokud vás proud zachytí, je jedno, jestli jste profesionální plavec, nebo nezkušený začátečník, v obou případech vám jde o život. Zpětné proudy jsou totiž jedním z nejnebezpečnějších přírodních fenoménů, s jakými se člověk může v moři setkat.
Největším problémem je fakt, že lidé nevědí, co je třeba po zachycení proudem dělat. Okamžitě totiž začnou panikařit a brzy se vysílí. Snaží se vodě vzdorovat, ale neexistuje téměř žádná šance ji překonat. Síla těchto proudů je neuvěřitelná a jejich šířka může pokrývat desítky metrů plochy. Pokud se tedy dostanete do těchto potíží, rozhodně nepropadejte panice. Zpětný proud vás nikdy nestáhne na dno, ale bude vás unášet směrem na otevřené moře. Je velmi silný, proto se ho nesnažte překonat. Nikdy neplavte proti němu.
Nikdy se nesnažte plavat proti proudu
Pokuste se z něj vyplout, plavte tedy kolmo na něj. Proudy obvykle nesahají dále než do vzdálenosti 100 m od břehu. Pokud se vám tedy z proudu nepodaří vyplout, raději se jím nechte unášet, abyste neztratili síly. Postupně zeslábne, až se zcela ztratí, poté se z něj už snadno vymaníte. Abyste se však do něj opět nedostali, plavte chvíli podél pláže, teprve poté se vydejte zpět ke břehu. Je totiž velmi nepravděpodobné, že by hned vedle jednoho proudu vznikl nový. A jak rozpoznáte, že se ve vodě nachází zpětný proud?
Z pláže byste viděli rychle se valící proud vody, který by se pohyboval v pravém úhlu k pláži. Voda v blízkosti pláže by měla jinou barvu než voda dále od ní. Pěna, mořská vegetace a bubliny by se pohybovaly směrem na otevřené moře, ne směrem ke břehu. Mezi vlnami by byly rozestupy 5–10 metrů. Nikdy nepodceňujte možné nebezpečí a nesnažte se bojovat se silou přírody. Jediná možnost v tomto okamžiku je zachovat si chladnou hlavu a nepodléhat panice. Je třeba myslet na to, že právě to může být tenkou hranicí mezi životem a smrtí.