Pouhé 3% lidí dokáží na obrázku spatřit správný symbol

Optické iluze mohou nejenom pobavit, ale jsou i skvělou cestou k procvičení lidského mozku. Vyzkoušejte je i vy, mnohdy uvidíte něco, co vaši přátelé nikoliv.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Na sociálních sítích koluje tento obrázek, optická iluze. Vidíte jen černé a bílé čárky? Pouhá tři procenta lidí vidí na obrázku číslo 17. 

iČíslo 17 ukryté v obrázku

Jak fungují optické iluze?

Optické klamy jsou založeny na principu matení oka, a to díky barvám nebo tvarům. Jiné druhy optických iluzí pracují s perspektivou a prostorovým vnímáním. Oko vidí jednu věc, ale mozek si ji může interpretovat úplně jinak. Na klamavém obrázku můžeme vidět něco, co na něm ve skutečnosti vlastně vůbec není.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Optické iluze mohou být zábavou

Náš mozek se snaží mnoho věcí vidět už dopředu. To funguje například když chytáme míč nebo se proplétáme hustým davem. Optický klam ale neodpovídá tomu, co náš mozek předpokládal, v co věřil. Obzvláště různé geometrické obrazce nutí náš mozek předpokládat něco, co autor iluze ale v poslední fázi změnil. A náš mozek zůstává zmaten.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Dokážou také potrápit lidský mozek

Zrakové receptory uložené na sítnici oka zpracovávají zrakové vjemy. Oční nerv potom přenáší tyto vjemy do mozku, který je vyhodnocuje. V zadní části oka se nachází takzvaná slepá skvrna.

Je to místo o průměru asi 2mm, ve kterém se nenachází žádné zrakové receptory. Také díky této skvrně je možné naše vnímání tak snadno zmást. 

Optické klamy milují i umělci

Využívání optických iluzí je mezi malíři oblíbené již od dob antiky. V období renesance, kdy malíři začínali čím dál více rozumět principům perspektivy, se rozmohlo takzvané iluzivní malířství. To můžeme vidět nejčastěji na freskách chrámů zdobených v baroku. Optické iluze využívali kromě malířů také architekti, krajináři nebo třeba kováři.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Jak fungují optické iluze?

V dnešní době milují iluze hlavně umělci tvořící takzvaný street art, tedy pouliční umění. Dokonalost optického klamu záleží ale také na tom, z jakého úhlu se na výtvor díváme. Jedním z nejoblíbenějších pouličních malířů tvořících svá díla s pomocí optických iluzí je například Edgar Mueller.

iZdroj fotografie: PxHere.com
Optické klamy milují i umělci

Ten vykouzlil po celém světě na ulicích třeba puklinu ve zdánlivě zmrzlé zemi plnou ledu, kaňony, jeskyně, padající vodopády nebo vznášející se kusy země nad nekonečně hlubokou propastí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články