Zajímavosti z naší milované pohádky o Popelce. Myslíte si, že jste ji viděli tolikrát, že budete znát všechny?

Natáčení světoznámé Popelky bylo zajímavější, než si myslíte. Potvrďte si své znalosti o této vánoční klasice.

Popelka na koni i Zdroj fotografie: Barbro Andersen / Creative Commons / CC BY
                   

Zdá se, že teprve skončil letní čas a prázdninové radovánky. Zanedlouho však bude listopad a nadcházející prosinec. A to znamená jediné. Přijde tolik očekávaný vánoční čas. Pro každého Vánoce znamenají něco jiného. Pro někoho společně strávený čas s rodinou, pro jiného kvanta typického českého jídla. Pro děti i mnohé dospělé je to také kouzelný televizní program.

Z léta do zimy

Každým rokem přichází zejména Česká televize s novou pohádku pro děti. Záleží na subjektivním názoru, přesto se většina shoduje v jediném. Vánoce by nebyly pravé Vánoce, kdyby na Štědrý večer nehrála na obrazovce milovaná Popelka. Na českou klasiku z roku 1973 jednoduše nic nemá. Web Peepl uvedl několik zajímavostí o tomto legendárním filmařském počinu.

Původně měl být děj příběhu zasazen do letního počasí. Scénář se však na poslední chvíli změnil a hlavní postava Popelky, kterou si zahrála Libuška Šafránková, musela v závěrečných scénách cválat na koni v jednadvaceti stupních pod nulou. O její kariéře i zákeřné nemoci jsme psali na našem webu DámskýDeník. Ani v době natáčení nebylo ideální množství sněhu pro navození té správné atmosféry.

Těhotná Dora

Proto musel filmový štáb umístit na některých místech umělý sníh. Ten však převážel v rybích konzervách, což mu zanechalo nevábný odér. Popelčinu sestru Doru si zahrála herečka Dana Hlaváčková, která byla v době natáčení těhotná. Přijmout tuto roli chtělo jistou dávku odhodlání, jelikož bylo již ve scénáři napsáno, že je její postava velmi ošklivá dívka.

Stránka RTV přišla s dalšími body, které jste o Třech oříšcích pro Popelku možná netušili. Popelčina sova Rozárka byla na natáčení vypůjčena z berlínské ZOO. Herec Pavel Trávníček se od začátku bál svého bílého koně. Pokud vám přijde pohádka krátká, tak zhlédněte její argentinskou verzi. Ta je totiž o sedm minut delší než ta česká. V neposlední řadě je zajímavé uvést, že měl tento snímek rozpočet zhruba šest miliónů korun.

Popelka a princ iZdroj fotografie: Barbro Andersen / Creative Commons / CC BY

Oslovili jsme paní Martinu B. z Brna, která ohodnotila pohádku velmi kladně: „Je to krásná vánoční pohádka. Líbí se mi, jak je to natočené ve vtipném, skromném, ale zároveň vánočním duchu. Ostatní pohádky nemají s Vánocemi nic společného. Je to jenom kýč.“ Nepochybuji o tom, že se s tímto názorem ztotožní většina Čechů i Slováků s láskou pro klasiku.

Které z uvedených zajímavostí pro vás byly novinkou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články