Policistka našla odložené miminko, které bylo zabalené v koberci. To, co pro něj udělala, je dechberoucí

Tato policistka rozhodně nečekala, že během služby bude zachraňovat cizí dítě díky svému mateřském mléku.

kojení dítěte i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Některé příběhy jsou téměř neuvěřitelné. Jaká je pravděpodobnost, že najdete odložené dítě a zároveň máte mateřské mléko, které mu může zachránit život. Brazilská policistka na tento den ve službě asi nikdy nezapomene. Když našla novorozenou a vyhladovělou holčičku, neváhala ani chvíli, aby jí pomohla a pokusila se ji zachránit.

Uslyšela tichý pláč

Policistka Edinora Jimenezová ze Santa Marty v Brazílii byla toho dne v blízkosti malé vesnice na pomerančové plantáži. Rutinní služba se pro ni však brzy změnila v zážitek, na který už nikdy nezapomene. Zničehonic totiž zaslechla slabý nářek. Původně se domnívala, že je někde poblíž malé kotě. Když se vydala po zvuku, všimla si smotaného starého koberce, z nějž tyto zvuky vycházely. Ten ležel pohozený na zemi a v dohledu nebylo ani živáčka.

Když Edinora koberec rozbalila, nemohla uvěřit svým očím. Najednou tu před ní leželo malé novorozeně. Holčička nemohla být na světě více než pár hodin, stále totiž měla pupeční šňůru, a tiše plakala. Edinora okamžitě přivolala své kolegy a vzala si malou holčičku do náruče. Věděla, že miminko musí být hladové, a neuvěřitelná náhoda tomu chtěla, že ji mohla nakojit, protože sama měla doma malé dítě.

„Už jsem chvíli mámou a mám mléko. Uvědomila jsem si, jaké problémy má toto ubohé stvoření, a myslím si, že každá žena, která má mléko, by v takové situaci udělala totéž,“ řekla později Edinora médiím. Než by se k dítěti dostala odborná pomoc, mohlo být už pozdě. Policistka jí tak dost možná zachránila život.

Mateřské mléko stálo mezi životem a smrtí

V dnešní době, kdy je bez problémů k dostání umělé mléko, už děti nezávisí životem na tom mateřském. V dřívějších dobách, ale i v mnoha rozvojových zemích je mateřské mléko pro miminko stále životně důležité. Matky, které své děti nemohly kojit, měly jen jedinou možnost. Dát své dítě cizí ženě, aby je nakojila. Po mnoho staletí tak byly kojné naprosto běžnou součástí společnosti a zámožnější rodiny měly svoji vlastní kojnou, která u nich zpravidla i bydlela.

Někdy se k tomuto účelu využívaly otrokyně, pokud však byla žena zaměstnaná jako kojná, dokázala si bez problémů vydělat více než tvrdě pracující dělník. V tomto případě sehrálo mateřské mléko také významnou úlohu. Miminko totiž bylo nalezeno v odlehlejší oblasti a jeho převoz do péče lékařů ještě nějakou dobu trval. Zesláblé miminko by tak bez pomoci této policistky jen těžko přežilo.

Jak byste se zachovali v podobné situaci vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články