Žije v něm téměř celý život a nemůže ho opustit, jinak by zemřel. Záhadný přístroj je jeho jediným domovem

Aby mohl žít, musí trávit celý svůj život ve velmi zvláštním přístroji. V momentě, kdy by ho opustil, jeho život by téměř okamžitě skončil.

doktorka v nemocnici i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přístroj, který vám již brzy ukážeme, jste pravděpodobně nikdy v životě neviděli. Vypadá dost zastarale a pravděpodobně by vás ani nenapadlo, k čemu může sloužit. Věřte nebo ne, jde o životně důležitý přístroj, a to doslova. Nebýt něj, mnoho pacientů po celém světě by zemřelo, kdyby ho na delší dobu opustili. Pro určitou skupinu lidí je tento přístroj jejich domovem, jejich jediným prostorem, ve kterém tráví prakticky celý svůj život. A bohužel nemají na výběr, jiný život žít nemohou.

Prapodivný přístroj

V průběhu dvacátého století došlo ke značnému pokroku v oblasti medicíny. Mezi vynálezy patřil stroj určený k záchraně životů, který se stal zvláště důležitým během epidemie dětské obrny na počátku století. Tato nemoc měla mnoho následků, včetně svalové slabosti hrudníku, která způsobovala selhání dýchání. Železné plíce, což byl typ dýchacího přístroje, se staly jedinou nadějí mnoha pacientů na přežití

Tento přístroj vytvářel podtlak, který napodoboval fyziologický mechanismus výměny vzduchu a pomáhal nahradit funkci svalů hrudníku. 

Žije v něm téměř celý život 

Mezi dlouholetými uživateli železných plic je i 70letý Paul Alexander z Dallasu v Texasu, který železné plíce používá již od roku 1952, kdy onemocněl dětskou obrnou v pěti letech. Pacienti byli umístěni do komory, která byla utěsněna a vytvářela uvnitř vakuum. Zařízení pomáhalo uměle nafouknout vzduch a nahradit funkci svalů hrudníku. Nicméně údržba a získání náhradních dílů pro tyto přístroje představuje velký problém. Jakmile by selhal přístroj, přišel by o život.

Měl namále

V nedávné době měl Paul problémy se svým přístrojem a hledal pomoc na internetu. Brady Richards mu nakonec pomohl opravit a vyměnit opotřebované díly, nicméně mnoho uživatelů těchto přístrojů stále trpí vážnými problémy kvůli stažení zařízení v 60. letech 20. století. Navzdory své nemoci se Paul snažil žít co nejvíce normální život, včetně studia práv a zapojení se do soudních sporů. 

Během této doby byl schopen opustit přístroj na čtyři hodiny denně, ale to již dnes není možné. I když mnoho pacientů volí tracheostomii a přenosné ventilátory, mnozí z nich stále žijí v železných plicích a Paul patří mezi ně. 

Co byste dělali, kdybyste takto museli žít?

Zdroj: Příběh
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články