Třínohý pejsek si prošel peklem. Pak našel novou rodinu a malému páníčkovi pomohl v boji s nelehkých úkolem

Tento příběh je jako vystřižený z filmu. Vážně nemocný chlapec a týraný pes to dali dohromady a vytvořili nerozlučný pár. Seznamte se s Owenem a jeho psem Haatchim.

chlapec na vozíku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jedno oko nezůstane suché nad tímto příběhem přátelství mezi člověkem a psem. Malého chlapce, který trpí těžkou genetickou poruchou a straní se ostatních, zachrání třínohý pes, jenž si sám prošel peklem. Dva těžké osudy se sešly, aby se tyto dvě duše vzájemně podporovaly a mohly společně růst a dosahovat věcí, kterých by jedna bez druhé schopny nebyly.

Chlapec se těžko smiřoval s osudem

Owen Hawkins toho měl v sedmi letech za sebou opravdu hodně. Narodil se s vzácnou genetickou vadou, kterou na celém světě trpí přibližně jen 50 lidí. Že s malým chlapcem není něco zcela v pořádku, si všiml jeho otec, když mu bylo 18 měsíců. Zdálo se mu, že synovy svaly mají zvláštní tvar. Po sérii vyšetření jim lékaři sdělili špatnou zprávu, diagnóza zněla Schwartz–Jampel syndrom.

Velmi vzácná genetická vada se mimo jiné projevuje tuhnutím svalů, malým vzrůstem, typickými rysy v obličeji. Postižení trpí křečí ve svalech a problémy se zrakem. Přes všechny potíže se lidé s tímto syndromem dožívají běžné délky života. Pro malého Owena rozhodně nebylo jednoduché smiřovat se s mnoha omezeními, které oproti zdravým dětem měl.

I když to byl zpočátku veselý chlapec, jak rostl, začal se stále více uzavírat do sebe. Štvalo ho, že na něj každý zírá, a musel se smířit s tím, že bude na vozíčku, který nenáviděl. Owenovy rodiče nakonec napadlo, že by mu mohli koupit psa, jenž by ho rozptýlil. A hádejte, jakého vybrali? Haatchiho, pejska s pohnutým osudem, který si už také hodně vytrpěl.

Spojil je těžký osud

Jeho páneček jej týral a nakonec ho přivázal na koleje. Projíždějící vlak přejel pejskovi nohu i ocas. Haatchieho rány se zahojily, ale skončil v útulku. Odtud jej Owenovi rodiče vzali, protože tušili, že tohle je přesně ten pes, kterého jejich syn potřebuje. „Já jsem zachránil jeho a on zachránil mě,“ říká Owen v krásné reklamní kampani pro Coldwell Banker.

Tato firma spustila projekt „Domov pro psy“, který má za úkol informovat a povzbuzovat lidi, aby si adoptovali i psy, kteří třeba nejsou zcela zdraví nebo už jsou staří. Právě příběh Owena a Haatchiho dokazuje, jak krásně se spolu mohou doplňovat. A že i pejsek, kterého by mnoho lidí nejspíše odmítlo, dokáže do nového domova přinést mnoho lásky a radosti.

Nevšední dvojice se stala populární v mnoha zemích

Když si Owen o dva roky později přebíral cenu „Caring Animal Award“, řekl pro deník Mirror: „Lidé na mě dřív zírali a já schovával obličej pod kapucí. Ale když přišel Haatchi, lidé už na mě nezírali. Zírali na Haatchiho. Tato cena je celá pro něj, ne pro mě. Je to můj nejlepší přítel. Všechno se v mém životě změnilo toho dne, kdy jsem potkal Haatchiho.“

Jejich příběh obletěl svět a v 11 zemích byla vydaná kniha s jejich příběhem. Owen díky svému příteli opět ožil a mnohem lépe dokázal nést svůj težký osud. Jejich společná cesta nakonec skončila v roce 2021, když Haatchi zemřel. Owen však na společně prožité roky nikdy nezapomene. Haatchi do jeho života vstoupil v tu pravou chvíli, aby ho zachránil. O neskutečné psí věrnosti jsme na DámskémDeníku psali nedávno v dalším příběhu.

Co říkáte na tento silný příběh?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články