Pasažéry pražského letiště krátce po startu letadla zachvátila panika. Z motoru začaly šlehat plameny

Drama se odehrálo na letišti Václava Havla. Ihned po vzletu se vznítil jeden z motorů letadla. Na palubě bylo v tu chvíli 220 cestujících. Pilot ihned zahájil nouzové přistání.

letadlo vzléta i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mnoho lidí má z létání strach, a to i přesto, že patří k nejbezpečnějším způsobům přepravy. Po takovém zážitku se však není co divit, že do letadla už vždy budete nastupovat se smíšenými pocity. Nutno podotknout, že dramatickou situaci zvládl pilot na jedničku a nikomu z pasažérů se naštěstí nic nestalo.

Motor se vznítil ihned po vzletu

Horké chvilky si prožilo hned 220 lidí, kteří 1. září nastoupili do letadla na trase Praha–New York. Letadlo Boeing 767 společnosti Delta Air Lines mělo totiž potíže hned po svém startu. Letadlo vzlétlo ve 12:33 a ve chvíli, kdy se odpoutalo od země, objevil se záblesk v jednom z motorů a následně se z něj vyvalil hustý černý dým.

Pilot ihned nahlásil věži poruchu motoru. V podstatě okamžitě po startu tak zahájil přistávací manévr. Na letištní plochu byla mezitím přivolána letištní jednotka hasičů. Pro jistotu se však dostavili i pražští hasiči a jednotka ze Středočeského kraje. Nějakou dobu trvalo, než se letadlo otočilo a mohlo opět přistát. Ze záběrů je patrné, že ihned po přistání se k letadlu blíží hasičské vozy.

Provoz letiště byl obnoven do půl hodiny

Nakonec však naštěstí nebylo co hasit. Letištní hasiči provedli průzkum a zahájili evakuaci pasažérů. Ostatní čekali v záloze pro případ nenadálých komplikací. Provoz letiště byl přerušen přibližně na půl hodiny. Všichni cestující se z letadla dostali bezpečně na zem a stroj byl následně odtažen k podrobné prohlídce.

letadlo iZdroj fotografie: Freepik

Co způsobilo závadu na motoru je stále v šetření. Záchranná operace proběhla podle standardizovaných postupů a obešla se bez komplikací. Letadla typu Boeing 767 jsou navržena tak, že jsou schopna létat i při poruše jednoho z motorů. Událost ovlivnila vzlety tří dalších letadel. Po půl hodině však byl obnoven plný provoz letiště.

Jaký dramatický zážitek jste při létání zažili vy?

Zdroj: Blesk
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články