Osvědčené metody, jak vrátit lesk zašlým kovovým předmětům

Kovové předměty jsou v každé domácnosti, ale ne každý ví, jak o ně pečovat a hlavně jak je čistit, aby byly vždy dokonale zářivé. Naučte se osvědčené a jednoduché triky s ohledem na druh konkrétního materiálu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Aniž bychom to věděli, máme ve své domácnosti dost silné látky, které si dokážou poradit s mnohými problémy. Od čištění skvrn až po čištění kovových předmětů. Dříve jsme k tomu používali komerční výrobky, o kterých se dnes dozvídáme, že jsou velice nezdravé. Některé z nich byly dokonce kvůli své toxicitě zakázány. Naštěstí čistit kovy lze s pomocí jiných, mnohem šetrnějších metod. A účinně.

Chromované předměty

Jablečný ocet je všestranným pomocníkem ve vaší domácnosti. Můžete jej (mimo jiné) použít na chromové povrchy. Asi nikoho nepřekvapí, že ve výčtu nebude chybět ani citron, respektive kůra z něj. Ta se dá taktéž použít na chromované povrchy. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Chromové baterie jsou v každé domácnosti

Kuchyňský dřez

Alkohol (například ten, který se nedá pít) můžete použít tak, že jej nanesete na čistý hadřík. Například dřez se po něm jen leskne! Po aplikaci povrch opláchněte čistou vodou a osušte.

Zašlý kuchyňský dřez jako zbrusu nový
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Stříbro

K vyčištění stříbra budete potřebovat tyto suroviny:

  • alobal,
  • sodu.

Tyto suroviny vložte spolu s předměty, které chcete vyčistit, do hrnce s vodou a přelijte je horkou vodou. Poté opláchněte a osušte. Otřete suchým hadříkem. K čištění stříbra je vhodná taktéž zubní pasta nebo mouka. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
I příbory po prarodičích mohou být jako nové

Mosaz

K čištění mosazi použijte citron namočený v soli nebo stejné množství octa, soli a citronové šťávy k ošetření znečištěného povrchu.

Měď a plech

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dokonale lesklé jako zrcadlo

Měděné a plechové předměty je možné očistit listy syrového zelí nebo stonky zelené cibulky. Poté opláchněte a otřete dosucha. Pokud měděné povrchy začnou rezivět, je dobrým řešením otřít je odtučněným mlékem. Po ošetření by samozřejmě mělo následovat opláchnutí a otření do sucha.

Železo

Předměty ze železa namažte kuchyňským olejem a otřete do sucha měkkým hadříkem.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Jakékoliv kovy mohou znovu zářit

Hliník

Zčernalý hliník je možné otřít nakrájeným citronem a poté otřít do sucha čistým měkkým hadříkem. Díky tomu získá svůj původní lesk.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články