Malý uprchlík s medvídkem otřásl internetem. Ukrajinská krize stále pokračuje, lidé utíkají jen s tím nejnutnějším

Plačící chlapeček s igelitkou, v níž si nese plyšového medvídka, utíká před válkou. Je jedním z mnoha milionů lidí, kterým se ze dne na den převrátil život naruby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukrajina už několik týdnů vzdoruje ruskému nátlaku, náletům a útokům. V některých oblastech země dochází voda, jídlo, léky. Před válkou z Ukrajiny uprchly už více než dva miliony lidí. V drtivé většině matky s dětmi a také několik tisíc seniorů. Na cestě byl i plačící chlapec, kterého zachycuje video. Také on mířil na jedno z velkých hraničních center v polské Medyce nedaleko Přemyšle. Dějiště tisíců lidských tragédií v tom nejsyrovějším podání.

Měl jen igelitku s plyšákem

Na hraničním přechodu jsou davy lidí a velký chaos. Video, které otřáslo sociálními sítěmi, zachytilo opuštěného plačícího chlapce z Ukrajiny. Překračoval hranici do Polska. Dítě neslo jen igelitovou tašku s plyšovým medvídkem a na zádech mělo batůžek. Záběry dokreslovaly, jak děsivé jsou lidské tragédie, které válka způsobila.

Z videa, na němž je opuštěné plačící dítě, mrazí. Odkud je, jak se jmenuje a zda má nějaký doprovod, nebylo jasné. Až druhý den polská pohraniční stráž informovala o tom, že chlapci jsou 4 roky a jmenuje se Valerij. Hranici nepřekročil sám, ale byl s rodinou. Od pohraničníků chlapec dostal sladkosti. Alespoň jeden malý příběh s dobrým koncem.

Uprchly dva miliony lidí

Lidské tragédie, které způsobil válečný konflikt, jsou nepopsatelné. V některých oblastech Ukrajiny zůstali lidé odříznutí a docházejí jim zásoby jídla, vody, léků i hygienických prostředků. Kvůli odstřelování se k nim nemůže dostat humanitární pomoc. Na mušce agresorů jsou i civilní cíle, bomby dopadly například na porodnici.

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu musely ze země uprchnout podle údajů OSN více než 2 miliony lidí. Příliv uprchlíků se ještě bude zvyšovat. Desetitisíce lidí nadále proudí do Polska, Rumunska, Moldavska, na Slovensko i do České republiky. OSN označila tuto situaci za nejrychleji rostoucí uprchlickou krizi v Evropě od druhé světové války.

Jak vnímáte konflikt na Ukrajině?

Zdroj: TheSun

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Vzala roli balicího papíru a začala ho lepit na podlahu v pokoji jejího syna. Maminka na mateřské tak ušetřila nejmíň 10 tisíc
Události247.cz
Události247.cz
Drahota nedopadá na každého: Politici si zase přidávají platy. Zaplatí jim je už tradičně daňoví poplatníci
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Slavná bramborová dieta, ze které šílí celý svět. Už za 3 dny jsou vidět výsledky, její princip je snadný
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko používá rojící se munici Shahed 136. Navzdory nízkým nákladům je sebevražedný dron extrémně propracovaný