Obyčejné máslo koupené v obchodě: Po přečtení složení se jí udělalo špatně

Agrární komora před časem upozorňovala, že si lidé nemusí na chleba mazat ropu. Reagovala na test másel, který upozornil, že obsahují problémové minerální oleje.

i Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

V době nehorázného zdražování se Češi snaží na čemkoli ušetřit. Slevové akce i obchody s levným zbožím získávají na popularitě jako snad nikdy. Bez základních potravin, jako je třeba máslo, se neobejde žádná domácnost. Na pultech tuzemských obchodů se ale objevuje i spousta másel z dovozu i „pseudomásel“, která s tím pravým mají pramálo společného. Pro zákazníky je to matoucí. Přesvědčila se o tom i čtenářka DámskéhoDeníku Jana M. z Ústí nad Labem.

Označování másla zákazníky mate

Na naši redakci se nespokojená žena obrátila poté, co si koupila obyčejné máslo ve slevě. Přečetla si složení výrobku a byla znechucená. „Měla jsem za to, že máslo musí mít alespoň 80 procent mléčného tuku. Jenže na obalu sice je 80 procent tuku, ale když čtete dál, zjistíte, že je živočišný, rostlinný, palmový a bůhvíjaký a že je v něm škrob i nějaké zahušťovadlo. Udělalo se mi z toho špatně,“ stěžuje si paní Jana.

Spoustu zákazníků označování másel navíc mate. Ve skutečnosti výrobek pyšnící se označením Máslo musí obsahovat minimálně 80 procent výhradně mléčného tuku a obsah vody nesmí překročit 16 procent. „Nechápu, proč se ty výrobky mohou podobat, proč nemusí mít úplně jiný obal,“ podotkla paní Jana. V obchodech se dá narazit i na máslo, které nebylo vyrobené v Česku. Agrární komora před časem upozorňovala, že se k nám třeba dováží i staré máslo ze státních rezerv evropských zemí.

19 z 20 testovaných másel mělo problém

Je ale levné, takže ho lidé nakupují ve velkém. „Původně jde totiž o zmražený produkt určený pro státní hmotné rezervy. V zahraničí se ho potřebují zbavit ze svého trhu, protože Němec by nikdy takové máslo nekoupil. Tak ho dovezou k nám,“ uvedla Agrární komora na svém facebookovém profilu. Nejenže na takové máslo z dovozu každého rychle přejde chuť, ale pochybná je i jeho kvalita.

🧈 🇩🇪 Jaká je kvalita „západního“ německého másla? Nezávislý německý časopis ÖKO-TEST našel celkem v 19 z 20 německých…

Zveřejnil(a) Agrární komora České republiky dne Čtvrtek 15. prosince 2022

Potvrdil to nezávislý test renomovaného německého časopisu ÖkoTest, který si posvítil na dvacet másel, jež jsou k dostání v tamních obchodech. Některá z nich se dostávají i do českých domácností. Hned 19 z testovaných výrobků obsahovalo zvýšené množství minerálních olejů. Ty nejenže nemají co dělat v másle, ale ani v jakékoli jiné potravině. Podle evropské spotřebitelské organizace FoodWatch obsahují dokonce karcinogenní škodliviny.

Nemusíte si na chleba mazat ropu

Do másla se minerální oleje pravděpodobně dostávají už při výrobě, kdy do něj unikne mazivo ze strojů, ale pravděpodobnější je, že se látky uvolní z obalu. „Podle hodnotitelů dokonce jedno máslo téměř desetkrát překročilo doporučenou hodnotu Evropské unie pro uhlovodíky aromatických minerálních olejů. Každopádně si nemusíte na chleba mazat ropu. Sáhněte v obchodě po českém másle,“ reagovala na závažná zjištění ÖkoTestu Agrární komora.

Co si myslíte o kvalitě másla v českých obchodech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články