S růstem nákladů na energie roste také cena piva. Každý pivovar k tomuto zaujal jiné stanovisko.
Pivo je neodmyslitelně spjato s českým národem. Když se řekne české národní jídlo, tak si každý Čech vybaví vepřo knedlo zelo a vedle talíře orosený půllitr se zlatavým mokem. Kdo neholduje chuti tohoto nápoje, tak má nespočet dalších možností, jak s ním přijít do styku. Názorným příkladem jsou stále přibývající pivní lázně, či nejrůznější potraviny s pivní příchutí.
Pozvolné zdražování Prazdroje
Cena našeho národního nápoje záleží na mnoha faktorech. Například zda jde o pivo čepované, či lahvové, nebo na místě, kde si jej dáváte. Protože v centru města Brna bude vždy dražší, než v hospodě u nádraží na maloměstě. Běžná cena piva ve větších městech se pohybuje okolo šedesáti korun, jak uvádí deník Události247. Taková cena se však ani teď nevztahuje na speciálnější druhy piva pro opravdové štamgasty.
Zpravodajský web iDNES se zaměřil na největší český pivovar Plzeňský Prazdroj, který na začátku října zdražil své produkty o celých šest korun. To vytváří rozdíl v ceně piva o korunu až korunu a půl v závislosti na objemu. Zdražení vysvětluje stále rostoucími náklady na pozadí pivního průmyslu. Tedy na energii, obaly a dopravu. Prazdroj se obhajuje svým konzervativním přístupem ke zdražování, které provádí plynule a pozvolna.
Drahé Norsko
Ostatní české pivovary se zdražování prozatím vyhýbají. O jejich postoji informuje deník iROZHLAS. Zdražovat nebude do konce roku Budějovický Budvar ani pivovar Staropramen. Mluvčí obou firem uvedli, že chce vedení společnosti nejprve důkladně zvážit všechny ekonomické otázky změny cen. Za poslední rok zdražilo pivo o čtyři koruny. Tím růst jeho ceny ani zdaleka nekončí.
A jak jsou na tom s cenou piva v zahraničí? Web CNNPrimaNews zveřejnil žebříček zemí podle ceny tamního piva. Nejdražší pivo mají Norové, za půllitr zaplatí v přepočtu přibližně dvě stě deset korun. Nejlevnější pivo mají z pochopitelných důvodů na Ukrajině, kde vychází na jednadvacet korun českých. Nejbližší jsou nám ceny moku v Polsku, Španělsku a Chorvatsku.
Zeptali jsme se štamgasta Michala H. z Hrotovic, jak se staví ke zdražování cen svého oblíbeného nápoje: „Samozřejmě změny cen pociťuji. Zatím to však není v takové míře, abych musel svou spotřebu omezovat. K tomu možná přistoupím později podle situace.“ Stejný postoj s velkou pravděpodobností zaujímají i další konzumenti nejoblíbenějšího českého nápoje. Pokud byste však rádi ušetřili, ovšem ne na pivě, přečtěte si v našem článku na DámskýDeník rady, jak na to.