Chlapeček se vzácnou genetickou poruchou dostal neopakovatelnou šanci na život. Jeho otec na tom má lví podíl

Když se miminko narodilo, zdálo se být zcela zdravé. Jenže během několika hodin se všechno změnilo. Chlapec skončil na jednotce intenzivní péče, kde bojoval o život.

Rodič drží za ruku novorozence v nemocnici i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rodiče malého chlapečka, který trpí vzácnou genetickou poruchou, by udělali cokoli na světě, aby jejich syn přežil. Většinu svého krátkého života totiž strávil připojený k přístrojům v nemocnici. Přitom když se narodil, zdál se být zcela zdravý. Jenže pak věci nabraly rychlý spád a několik hodin později už miminko bojovalo o život na jednotce intenzivní péče. Potřebovalo transplantaci. Riskantní zákrok však lékaři nemohli provést.

V krvi miminka se hromadil čpavek

Když se Molly a Loganovi Cookovým z amerického města Atlanta narodil malý Liam, byli nejšťastnější na světě. Brzy se ale u novorozence objevily první příznaky zdravotních problémů. Všimli jsme si, že mu začala klesat tělesná teplota, a tak nám řekli, že ho převezou na jednotku intenzivní péče,“ cituje vyděšenou matku server Apost. Ani na vteřinu tehdy rodiče nenapadlo, že právě začala jejich několikaměsíční cesta peklem.

Operace

Holčička se narodila se vzácnou poruchou lebky. Lékařům se během operace za 100 milionů povedlo nemožné

Podrobná vyšetření a testy odhalily, že chlapeček trpí vzácnou genetickou poruchou. Lékaři u něj diagnostikovali nedostatek ornitintranskarbamylázy. Podle serveru 11Alive se v krvi miminka nadměrně hromadil amoniak, což je neurotoxin. Pokud se včas nezahájí léčba, čpavek se krví dostane do centrálního nervového systému a je obvykle smrtelný. Jedinou možnou léčbou této genetické poruchy je transplantace jater.

Na transplantaci byl chlapec moc malý

Jenže Liam byl příliš malý na to, aby mohl tak náročný a riskantní zákrok podstoupit. Podle webu GoFundMe ho proto lékaři museli intubovat a udržovat při životě kontinuální dialýzou i extrémně drahými léky, aby se jeho krev čistila. Jeho zdravotní stav ale nebyl moc dobrý. I kdyby se pro transplantaci chirurgové rozhodli, k dispozici nebyl vhodný dárce. Přestože oba rodiče by pro svého syna udělali cokoli, pomoci nemohli.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený 11Alive News (@11alive)

Játra otce byla příliš velká a Liamovu matku, která byla relativně krátce po porodu, lékaři coby potenciálního dárce zcela vyloučili. Naštěstí malý chlapec bojoval o svůj život jako lev a po několika měsících už operaci mohl podstoupit. Vzhledem k tomu, že už i dostatečně vyrostl, tatínek byl vhodným dárcem. Nebezpečný zákrok se podařil. „Už je to docela šťastný chlapeček. Většinu času je docela spokojený,“ zářil štěstím otec Liama.

Co říkáte na mrazivý příběh malého miminka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články