Matematická hádanka, kterou potrápíte mozek. Jen 1 z 1000 lidí ji dokáže vyřešit

Matematika po staletí nabízí otevřeným hlavám různé hádanky a na první pohled těžko rozluštitelné rébusy. Matematické schopnosti jsou testovány také například v rámci zjišťování hodnoty IQ. Pokud jste zatím IQ test neabsolvovali, můžete alespoň získat představu o tom, jak některé úlohy vypadají.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Matematická hádanka, která by se mohla objevit v zadání testu IQ, vypadá takto:

1 + 4 = 5

2 + 5 = 12

3 + 6 = 21

8 + 11 = ?

iMatematické hádanky umí potrápit mozek

Zkuste se nad tím zamyslet a najít způsob, jak najít to správné číslo, které se skrývá pod symbolem otazníku. Řešení si poté ověřte níže, ale pokud na to chcete přijít sami nebo se o to alespoň pokusit, nedívejte se tam předem. Hádanka byla na sociálních sítích zveřejněna s tím, že ji úspěšně vyřeší jen jeden člověk z tisíce a nezbývá tedy nic jiného než zjistit, jestli je skutečně tak náročná. Jen pro úplnost, hádanka se stala skutečně virální a komentovaly ji již více než tři miliony řešitelů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Matematika není ve škole populárním předmětem

Řešení podle většinového názoru

Pokud jde o komentáře na sociálních sítích, podle většiny z nich je správné řešení 96. Jak k němu ale řešitelé došli?

První řádek hádanky, tedy 1 + 4 = 5, rozepsali takto: 1 + 4 x 1 = 5, tedy podle vzorce a + b → a + ab.

Dále použili stejný princip. Druhý řádek, tedy 2 + 5 = 12, rozepsali takto: 2 + 2 x 5 = 12. 

Třetí řádek, tedy 3 + 6 = 21, rozepsali takto: 3 + 3 x 6 = 21.

Jelikož u posledního řádku, tedy 8 + 11 = ? bylo postupováno shodně, pak po rozepsání levá strana rovnice vypadá takto: 8 + 8 x 11, což je celkem 96.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ne všechny příklady počítáme správně. V mnoha najdeme chytáky

Menšinové řešení

Na sociálních sítích se však menšina shodla na jiném řešení, které je 40. A jak došli tito řešitelé k tak rozdílnému výsledku? Měli za to, že hádanka spočívá v tom, že se výsledek předchozího řádku má přičíst k levé straně následující rovnice.

Výsledek první rovnice je 5 a ten je třeba přičíst k levé straně rovnice na druhém řádku. Ta tedy bude vypadat takto: 5 + 2 + 5 = 12. Tento výsledek je opět třeba připočíst k levé straně rovnice na třetím řádku. Ta tedy bude vypadat takto: 12 + 3 + 6 = 21. Stejně tak je třeba postupovat na posledním řádku a k levé straně připočítat 21. Levá strana hádanky je tedy 21 + 8 + 11 a výsledek je 40. 

Záhada vyřešena

Jak je možné, že obě řešení vypadají na první pohled logicky a jsou tak rozdílná? Odpověď leží ve způsobu řešení, který zvolila menšina řešitelů. Když si totiž všimnete, tak v prvním sloupci rovnic v zadání jdou po sobě v prvních třech řádcích čísla 1, 2, 3 a ve druhém sloupci čísla 4, 5, 6. Ve čtvrtém sloupci, jehož řešení má být cílem hádanky, je však najednou v prvním sloupci číslo 8 a ve druhém sloupci číslo 11.

To tedy znamená, že výsledek třetího řádku nelze připočítat ke čtvrtému řádku, ale je třeba pokračovat stejnou řadou, tedy čísly 4 až 7 v prvním sloupci a čísly 7 až 10 v druhém sloupci. Tak nakonec levá strana rovnice na posledním, řešením řádku bude vypadat takto: 77 + 8 + 11, což je v součtu 96. A to je i výše uvedené většinové řešení. Záhada je tedy vyřešena, oba postupy vedou ke stejnému výsledku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články