Již je obecně známo, že koranavirus způsobuje závažné potíže především starším lidem a osobám trpícími jiným onemocněním. Ale prokazatelně umírají i malé děti.
Britský nezávislý deník uvedl, že teprve 9letá Makenzie Gongora zemřela ve spánku poté, co u ní byl zjištěn koronavirus.
Příběh malé dívky
Její teta uvedla, že si Makenzie stěžovala na bolení břicha a hlavy, později se přidala i teplota. Matka vzala dceru okamžitě do nemocnice, kde jí vyšetřili a provedli testy na koronavirus a streptokoka. Výsledek test prokázal přítomnost onemocnění typu SARS Covid-19. Dívka netrpěla dušností a příznaky nebyly tak závažné, aby nemocnice přijala Makenzie k hospitalizaci.
Rodiče si dceru vzali domů. Dívka byla unavená a brzy večer si odešla lehnout. Když ji matka v noci kontrolovala, zjistila že dcera nedýchá a nemá hmatný ani puls. Její 9letá dcera zemřela ve spánku. Nyní rodiče čekají na výsledky pitvy, která by měla potvrdit nebo vyvrátit, že příčinou úmrtí byla nákaza novým typem koronaviru.
Po smrti dívky vznikla prostřednictvím GoFundMe, crowdfundingové platformy určené pro získávání peněz na různé rodinné události, finanční sbírka. Rodina se rozhodla, že z vybraných peněz zafinancuje pohřeb malé dcery a bude dále vzdělávat ostatní rodiče v otázce osvěty o šíření koronaviru u malých dětí.
Koronavirus u dětí
V prvních dvou vlnách koronavirus postihoval zejména starší generaci. Míra pozitivity u dětí ale v současné době roste. Podle informací francouzského zpravodajského kanálu LCI je ve věku do 10 let pozitivních již 10 % dětí. Na vině jsou kromě rozvolněných opatření také pravděpodobně rychleji se šířící nové mutace viru.
Školy ve Francii i v dalších zemích Evropy již provádějí pravidelné testování žáků. Přísná hygienická opatření je nutné dodržovat také ve školních jídelnách, kde se potkávají větší skupiny dětí z různých ročníků. Koronavirus se u dětí projevuje většinou mírnými příznaky a případy, kdy má dítě opravdu závažné potíže byly vzácné. Nejčastější průvodním jevem tohoto onemocnění je zvýšená míra únavy. U víc než poloviny dětí se nákaza Covid-19 projevila také bolestí hlavy a bolestmi v krku.
U některých případů se v pozdějším stádiu nákazy objevil tzv. syndrom multisystémové odpovědi na zánětlivý proces (nazývaný také PIMS-TS nebo MIS-C). Prvně se syndrom rozvinul v loňském roce u dětí v Itálii, Velké Británii a Francii. Tento stav většinou vyžaduje rychlou odbornou pomoc s intenzivní péčí. Lékaři upozorňují, že pozdní nebo chybná diagnostika syndromu může ohrozit život dítěte.
Nepodceňujte koronavirus
Patrně všichni nebo téměř všichni již dnes vědí, že koronavirovou infekci není radno podceňovat. Onemocnění, které se zpočátku projevuje zcela mírným nebo asymptomatickým průběhem, se může velmi rychle změnit v akutní respirační nebo kardiovaskulární selhání s potřebou okamžité hospitalizace na jednotce intenzivní péče.