Lékař obyčejným pokrmem zachránil tisíce dětí. Příběh skromného pediatra, který svůj život věnoval léčbě sirotků

Tento pediatr se zasloužil o záchranu mnoha dětí. Až o 100 let později se přišlo na to, proč polévka, kterou dětem podával, zastaví i ty nejúpornější průjmy.

dobový doktor i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Počátkem 20. století byla průměrná délka dožití přibližně poloviční, než dnes. Velký vliv na tento průměr měla především dětská úmrtnost. Antibiotika v té době ještě nebyla k dispozici a mnoho dětí umíralo na nemoci, které dnes považujeme spíše za banální a dobře léčitelné. O velkou změnu na tomto poli se zasloužil pediatr, který stál hned za několika objevy, které pomohly výrazně snížit dětskou úmrtnost.

Dětská úmrtnost byla velmi vysoká

Ernst Moreau se narodil v dnešním Slovinsku, později studoval v rakouském Gratzu a nakonec vystudoval hamburskou univerzitu, kde získal doktorát v pediatrii. Natrvalo se pak usadil v Heidelbergu, kde působil jako univerzitní profesor. Zároveň léčil malé pacienty, kteří přicházeli do nemocnice s vážnými obtížemi. Počátkem 20. století byla dětská úmrtnost vysoká. Ze 100 dětí se jednoho roku nedožilo hned 25 z nich. Miminka ohrožovaly mimo jiné těžké průjmy, kterým jejich organismus podlehl.

Doktor Moreau však došel s geniálním lékem, který na tato onemocnění perfektně zabíral. Obyčejná mrkvová polévka se ukázala jako vynikající řešení proti těmto průjmům. Pyré z mrkve, které se lehce osolilo, dokázalo velmi rychle průjem zastavit. Děti tak nepodléhaly dehydrataci, která je velmi nebezpečná. Tajemství mrkvové polévky však bylo objasněno až téměř o 100 let později.

V roce 2002 přišli němečtí výzkumníci s odhalením. Kyselé oligosacharidy, které polévka obsahuje, totiž zabraňují tomu, aby bakterie přilnuly na střevní stěnu. Zjistilo se také, že mrkvová polévka je účinná i proti průjmům, na které nezabírají antibiotika. Nebyl to však jediný významný objev, který tento průkopník pediatrie učinil.

mrkvová polévka iZdroj fotografie: Depositphotos

Nikdy nebyl za své objevy oceněn

Doktor Moreau vymyslel jednoduchý test, který dokázal odhalit dětskou mozkovou obrnu. Byl také prvním, který přišel se sterilizací kojeneckých lahví, která přispěla k nižšímu výskytu bakteriálních průjmů a infekcí. Byl také velkým zastáncem kojení. Dobře si všiml, že kojené děti lépe prospívají. Objevil laktobacily a výhody, které organismu přináší. Stál u zrodu formule pro umělou výživu pro ty děti, které nemohly být kojeny.

Zajímavé na příběhu tohoto zapáleného pediatra je fakt, že žil velmi skromný život. Praxi se věnoval až do 74 let a nikdy nebyl za své objevy nijak oceněn. Zdálo se, že po ničem takovém ani netoužil. Klinika pod jeho rukama jen vzkvétala a lékař zaváděl do praxe novoty, které byly nevídané. Nechal například přebudovat jedno patro nemocnice, kde vznikla velkorysá terasa, kam se nemocné děti chodily slunit. Až vás bude trápit průjmové onemocnění, vzpomeňte na doktora Moreaua a připravte si mrkvové pyré.

Jaké používáte babské rady proti průjmu vy?

Zdroj: Ochmanity
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články