Tak trochu jiná škola: V této škole se chlapci učí vařit nebo uklízet

V jedné španělské škole připravují chlapce na to, že domácnost není jen starostí žen. Učí se zde uklízet, vařit a také žehlit.

muž umývá okna i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Časy, kdy bylo běžné, že ženy zůstávaly doma a staraly se o domácnost, muže a děti na plný úvazek, jsou již dávno pryč. Už mnoho let i ženy pracují stejně jako muži, a proto by mělo být zcela běžné, že se oba partneři podílejí na chodu domácnosti v podobné míře. Bohužel to tak ale v některých rodinách není, a žena se tak stává otrokyní, protože její muž zastává názor, že ženy patří k plotně a mají se o vše starat. Řešením takovýchto situací může být například školní předmět, jenž by muže takovýmto dovednostem učil již od útlého věku.

Chlapci se zde učí žehlit, vařit a uklízet

A právě s takovým nápadem přišla škola Colegio Montecastelo ve španělském Vigu. Rovnost mezi mužem a ženou se zde učí činy. Studenti zde mají předmět, ve kterém si osvojují dovednosti šití, žehlení nebo vaření. Dle vedení je tato činnost pro chlapce velmi užitečná. Především v době, kdy začnou žít se svou partnerkou a založí rodinu, budou zvyklí podílet se na domácích pracích hned od začátku. V budoucnu jim pak tedy přijde naprosto normální, že se na chodu domácnosti budou podílet stejně jako jejich žena, a tak žehlení, praní, uklízení, vaření a péče o děti nebudou ležet pouze na jejích bedrech.

Díky tomuto předmětu se chlapci tyto činnosti naučí a budou vědět, jak se o sebe správně postarat. Rodiče i kantoři toto vyučování považují za zajímavé zpestření, jež si studenti velice užívají. Ostatně, kdo by místo příkladů a počítání raději neuvařil něco dobrého k snědku? Mnoho studentů díky tomuto předmětu poprvé drželo v ruce žehličku či vařečku. Podle vyjádření vedení školy jsou za tuto činnost vděční nejen žáci, ale i jejich rodiče.

Některým je tento předmět proti srsti

Vztahový expert Dan Bacon se domnívá, že pomoc v domácnosti by měla být přirozenou součástí milujícího vztahu. Zároveň by ji ale lidé neměli brát automaticky, a to ani u žen. Člověk by měl pomáhat z lásky, protože druhou osobu miluje a nechce, aby byla kvůli tomu ve stresu. Podle něj ve vztahu ve skutečnosti nemusí ani muž ani žena dělat nic. Vše je to pouze o volbě.

vaření iZdroj fotografie: Depositphotos
Tvrzení, že jen žena se má starat o domácnost, v dnešní době už neplatí

Samozřejmě se ale našlo i mnoho odpůrců vyučování domácích prací v této španělské škole. Ne však ze stran zarytých vyznavačů tradičních hodnot, podle kterých by měla být veškerá starost o domácnost na bedrech ženy. Některým lidem se spíše nelíbí, že předmět tak vlastně přiživuje stereotyp, že domácí práce jsou ženskou činností, zatímco u chlapců je to něco nepřirozeného a musí se to vše naučit.

Co říkáte na toto vyučování?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články