Smutná zpráva pro Česko: Herec, který ztvárnil hned několik legendárních rolí, nás už navždy opustil

Herec, režisér, dramatik a hlavně divadelní principál, který stál v čele kultovní české scény neuvěřitelných šedesát let, do ní uměl přilákat nejlepší komiky i režiséry.

Hořící i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Česko se zahalilo do smutku. Ve věku 87 let zemřel divadelník a zakladatel Studia Ypsilon Jan Schmid. Jeho ženou byla herečka Jana Synková. Smutnou zprávu zveřejnilo divadlo na svém facebookovém profilu. Šéf kultovní scény zesnul nedlouho poté, co si společně se svými kolegy připomněl 60. výročí založení studia, které je spjaté s velkými hereckými i režisérskými jmény.

Ypsilonku vedl neuvěřitelných šest dekád

Zesnulý umělec patřil k výrazným divadelním osobnostem od šedesátých let. Působil jako herec, režisér, kulturní publicista, textař, výtvarník, ilustrátor, scenárista, dramatik, moderátor, ale také jako divadelní manažer a divadelní pedagog. V čele legendární Ypsilonky stál od jejího založení v roce 1964 až do své smrti.

Legendární studio vzniklo v Liberci zpočátku jako nezávislá experimentální skupina Schmida, který tvořil styl i poetiku divadla. „V tehdejší společnosti i v divadle toho hrozně moc chybělo. Cítil jsem, že by se mělo o divadle uvažovat úplně jinak. Rozčilovala mě nadnesená psychologie a například falešné pauzy,“ svěřil se Schmid před několika lety v rozhovoru v HospodářskýchNovinách.

Za mimořádný přínos divadlu dostal prestižní cenu

Ne vždy to bylo snadné, ale divadlo ustálo i složité časy s grácií. Režírovaly v něm takové osobnosti, jako byli Evald Schorm nebo Jan Grossman. Herecký ansámbl měl svého času snad nejvyšší koncentraci tuzemských kvalitních komiků. Na jeho jevišti pravidelně vystupoval Oldřich Kaiser s Jiřím Lábusem, Marek Eben, Luděk Sobota, Martin Dejdar či Jiří Schmitzer.

Poslední rozloučení s panem ředitelem Janem Schmidem se koná 13. června ve 14 hod. ve velké síni krematoria v Praze – Strašnicích.

Zveřejnil(a) Studio Ypsilon dne Pátek 7. června 2024

Vyjma divadla zesnulý umělec také psal a ilustroval knihy, kreslil plakáty k inscenacím a vystupoval v rozhlase i v televizi. Zahrál si například ve filmech Kalamita, Farářův konec, Upír z Feratu, Holka na zabití, Amerika, Requiem pro panenku, Něžný barbar nebo Jak básníkům chutná život. V roce 2017 převzal Schmid Cenu Thálie za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění. Schmid zemřel 3. června a podle webu TN.cz po sobě zanechal truchlící manželku Janu, tři děti, šest vnoučat a jednu pravnučku.

Co si myslíte o skonu legendárního umělce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články