Co byste měli vědět o své krevní skupině

Krevní skupina je velmi důležitá především ve chvíli, kdy darujeme nebo kdy přijímáme krev. Některé kombinace jsou univerzální, ale u jiných je třeba obezřetnost.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Krevní skupina je stálým rysem dané osoby, přirozeně se nemění. Ke změně krevní skupiny může (nemusí) dojít po transplantaci kostní dřeně: nová dřeň produkuje červené krvinky s dárcovskými antigeny. Rozlišujeme čtyři základní krevní skupiny: AB, A, B a 0. Přemýšleli jste někdy, jaký je mezi nimi rozdíl?

Věděli jste, že každá krevní skupina definuje několik vlastních charakteristik člověka? To není vtip. Podle odborníků má každá krevní skupina jedinečné vlastnosti, které ji odlišují od ostatních.

Dědičnost krevní skupiny a úloha Rh faktoru

Jistě víte, že dítě dědí krevní skupinu po rodičích. Kromě toho je každá skupina charakterizována faktorem Rh, tj. Přítomností nebo nepřítomností D antigenu. Téměř 85 % populace má Rh pozitivní krevní skupinu (AB +, A +, B +, 0+). Co to znamená pro naše děti?

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Krevní skupina je důležitá

Pokud jsou otec a matka Rh pozitivní, je u dítěte menší pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů, než když je matka negativní a otec pozitivní.

Dieta podle krevních skupin a jejich souvislost s hubnutím


Možná už jste někdy slyšeli o dietě podle krevních skupin… a zdála se vám hloupá. Pravdou ale je, že každá krevní skupina má jinou reakci na určité druhy jídel. Například lidé s krevní skupinou AB by měli jíst více zeleniny. Lidé s typem 0 by měli jíst více bílkovin. Jak jsou na tom další skupiny?

Krevní skupina AB by měla vsadit na libové maso a mořské plody, lidé s krevní skupinou B by na druhou stranu neměli zapomenout na červené maso. Existují studie, které ukazují, že existuje vztah mezi krevní skupinou a tendencí přibírat na váze. Bylo prokázáno, že lidé s krevní skupinou 0 jsou náchylnější k ukládání tuků v břiše. Opakem jsou lidé s krevní skupinou A.

Krevní skupina ovlivňuje množství adrenalinu v krvi a možnosti otěhotnění


Máte krevní skupinu 0? Je pravděpodobné, že rychle znervózníte. Je to proto, že lidé s krevní skupinou 0 mají obvykle zvýšenou hladinu adrenalinu. To má také dopad na dobu potřebnou k „uklidnění nervů“. Jste žena a máte AB krevní skupinu? Existuje vysoká pravděpodobnost, že nebudete mít problémy s otěhotněním, vaše tělo totiž produkuje méně folikul.

iZdroj obrázku: Pixabay
Má vliv na dárcovství krve

Možnosti přijímání i darování krevní transfúze

Lidé s negativní krevní skupinou 0 jsou univerzálními dárci, zatímco lidé s krevní skupinou AB mohou přijmout jakoukoli krevní skupinu. Tato informace je obzvláště důležitá v případech, kdy je nutná transfuze krve. Pokud můžete.

iZdroj obrázku: Freepik.com

Zajděte darovat krev. Velký zájem je o všechny dárce, nicméně pokud máte některou ze vzácných krevních skupin, budou v odběrovém středisku štěstím bez sebe.

  • AB+ může přijímat jakoukoliv krev
  • AB – může získat 0-, B-, A-, AB-
  • A+ může získat 0-, 0+, A-, A+
  • může získat 0-, A-
  • B+ může získat 0-, 0+, B-, B+
  • B- může získat 0-, B-
  • 0+ může získat 0-, 0+
  • může dostat 0-
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články