Černobílá optická iluze vás přiměje vrtět hlavou

Optické klamy jsou velmi populární jak pro možnost procvičení mozku, tak pro pobavení. Zkuste se zahledět na černo-bílý obrazec, který ukrývá něco zajímavého.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Možná jste na sociálních sítích postřehli virální obrázek zobrazující optickou iluzi. Pokud jste obrázek už viděli, jistě víte, že abyste zahlídli obrázek, musíte zběsile třást hlavou. Zábavné, že? Na první pohled se obrázek jednoduše jeví jako řada černobílých čar, ale ve skutečnosti je na obrázku skryté zvíře.

Jestli chcete vidět na obrázku zvíře, vrťte!

iStačí se zahledět

Iluzi ohýbající mysl zveřejnila na Twitteru novozélandská nanotechnologická doktorka Michelle Dickinsonová. Napsala k tomu: „Tuto optickou iluzi můžete vidět, jen když zavrtíte hlavou (myslím to vážně).“ Neříkejte, že nemáte velkou chuť to právě teď zkusit! Tak do toho! Pokud chcete stvoření poznat, jednoduše zavrtíte hlavou nad telefonem nebo počítačem. Nejde to? Zkuste popojít trochu dále od obrazovky. Tak co, už?

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Optické iluze jsou populární

Obrázek se stal během krátké chvíle virálním a hlavou třásli mladí i staří

Tento příspěvek brzy nasbíral řadu komentářů, přičemž jedna osoba žertovala: „Jsem v práci a vrtím hlavou jako nějaký blázen.“ Jiní napsali: „Omg, to bylo úžasné,“ a: „Děkuji, teď je mi trochu špatně, ale užil jsem si to.“ To by nebyli lidé, aby si nehledali způsob, jak něco ulehčit. Několik lidí našlo různé způsoby, jak zvíře z obrázku spatřit. Jeden tweet zní: „Pokud zatřesete telefonem, funguje to také.“ Další člověk se svěřuje se svými pocity: „Vidím, když přikývnu. I když jsem nejprve otočil hlavu do strany.“

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jen černá a bílá

Co jsou to vlastně optické klamy? Jak fungují?

Optické klamy jsou oblíbenou kratochvílí, která se neomrzí. Ale o co jde vlastně doopravdy? Optický klam je nesprávné či matoucí vnímání reality. Oko něco vidí, ale mozek to na základě svého ošálení interpretuje jinak.

  • Některé optické klamy matou barvou nebo tvarem (to je právě náš případ).
  • Velkou skupinu klamů tvoří dvojsmyslné obrázky, které při zaměření na různé prvky lze vnímat více způsoby.
  • Jiné klamy jsou založeny na špatném zobrazení nebo chybném vnímání perspektivy.

A teď vás konečně zbavíme trápení: ukryté zvíře je kočka. Roztomilá, že?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články