Čechy zbožňovaná herečka naposledy vydechla. Z filmů pro pamětníky si ji pamatuje každý

Největší úspěch jí přinesla role hlavní hrdinky ve Formanově filmu Lásky jedné plavovlásky, kde zdárně sekundovala herecké legendě Vladimíru Pucholtovi.

Hořící i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Do uměleckého nebe odešla populární česká herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Proslavila se rolí hlavní představitelky v ikonickém filmu Lásky jedné plavovlásky. Smutnou zprávu potvrdila její neteř herečka Tereza Brodská. „Já jsem se tuhle smutnou zprávu dozvěděla před pár dny od bratra. A bohužel vám ji mohu jen potvrdit,“ cituje Brodskou server Blesk.

Plavovláska porazila i Claudii Cardinalovou

Jedna z výrazných tváří někdejší nové vlny československého filmu se proslavila právě rolí naivní dělnice Anduly v hořké komedii režiséra Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky z roku 1956. Tehdy jí bylo osmnáct let a kvůli těžké žloutence přerušila studium na gymnáziu. Nabídku na roli nedostala úplnou náhodou. Forman byl totiž v té době životním partnerem hereččiny slavnější sestry Jany Brejchové (84).

Hořící

Oblíbená česká herečka a zpěvačka na nás bude koukat už jen z nebe. Fanoušci i kolegové jsou zdrcení

Černobílý film se stal hitem a zájem vzbudil i za hranicemi. Byl nominovaný na Oscara i na Zlatý globus za nejlepší cizojazyčný film a z festivalu v Benátkách si Brejchová odvezla ocenění za 3. místo v kategorii ženský herecký výkon. Až za ní se umístila italská hvězda Claudia Cardinalová, informuje web DivadelníNoviny. Později zesnulou herečku Forman obsadil i do svého dalšího oscarového filmu Amadeus.

Slavnější sestra o její smrti neví

Ke snímkům z konce šedesátých let, v nichž mohla Brejchová naplno ukázat svůj talent, patří tragikomedie Nejkrásnější věk, Jak se zbavit Helenky nebo Těch několik dnů. Ztvárnila i menší role ve snímcích Po stopách krve, Žirafa v okně nebo Matěji, proč tě holky nechtějí? Objevila se i v seriálech Zlá krev, Cirkus Humberto či Přítelkyně z domu smutku. Naposledy si zahrála ve filmu z roku 1990 Byli jsme to my?

Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová…🙁

Zveřejnil(a) Filmové procházky dne Neděle 21. dubna 2024

Po roce 1989 se Brejchová stáhla do ústraní a začala se věnovat podnikání. V roce 2009 málem uhořela ve svém bytě v pražské Argentinské ulici a poslední léta žila v domově s pečovatelskou službou v Buštěhradu na Kladensku. Se svou slavnější sestrou Janou se nestýkaly. „Mamince to sdělovat nebudu. Dlouhá léta se s Hanou neviděly. Maminka je vážně nemocná a já nechci, aby jí tato zpráva ještě přihoršila,“ svěřila se deníku Aha! Brodská.

Co si myslíte o tom, že spolu sestry neudržovaly kontakt?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články