Adobce psa z útulku nebo koupě narozeného štěněte

Plánujete čtyřnohého miláčka a nejste si jisti, kde pejska pořídit? Máte možnost ho klasicky koupit, stejně jako lze zajít do útulků. K tomu existuje hned několik důvodů

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Pokud jste rozhodnutí pořídit si psa, je důležité zvážit řadu faktorů, zejména zda:

  • máte malé děti
  • chcete mít psa venkovního nebo domácího
  • má mít nějaké speciální schopnosti, například hlídací nebo lovecké
  • již chováte jiné mazlíčky, s nimiž by měl sdílet prostor a také vaši pozornost
  • chcete psa čistokrevného například z chovatelských důvodů
  • máte zkušenosti s výchovou psa, která se u některých plemen důrazně doporučuje.
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Psa není nutné pouze klasicky koupit

Koupě psa

Pokud jste zaměřeni na konkrétní plemeno, zřejmě spíše zvolíte cestu koupě, ačkoliv i v útulcích a obdobných zařízeních není nouze o čistokrevné psy.

Pokud se však rozhodnete psa koupit, měli byste rozhodně vyhledat renomovaného chovatele, který vám umožní vidět, v jakém prostředí psi žijí, ideálně vám ukáže jednoho nebo oba rodiče, pokud vybíráte štěně. Tento postup se důrazně doporučuje i v případě, kdy chcete psa pouze „na mazla“ a nikoliv za účelem výstav, protože chovatelé mívají obvykle psy různých výstavních kvalit a ochotně vám poradí. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
V útulku najdete mnoho zajímavých plemen

Rozhodně byste psa neměli kupovat od neznámého člověka například na parkovišti, protože to jsou často lidé, kteří provozují takzvané množírny, kdy jediným cílem je co největší finanční zisk, bez ohledu na zdraví fen a jejich potomků. Bylo již mnoho případů, kdy lidé takto přišli ke štěněti, a nakonec řešili závažné zdravotní problémy. Podívejte se sami na dojemné video.

Navíc, ani cenově nejsou takto koupení psi nijak zvlášť výhodní oproti psům od chovatelů, navíc když přičtete velkou pravděpodobnost následných veterinárních výloh a v nehorším případě dokonce riziko předčasného úhynu.

Pes z útulku

Útulků a podobných zařízení, která se snaží najít nový domov toulavým nebo opuštěným psům, je celá řada, některé provozují obce a města, jiná jsou soukromá. Podle neoficiálních statistik je jen v České republice přes 350 těchto zařízení.

iZdroj obrázku: Pixabay
Zlatý retrívr je jedním z nejlepších parťáků

Výhodou adopce psa z útulku je zejména skutečnost, že dáte zvířeti nový domov a novou šanci na dobrý život. Podle možností je lepší volit takového psa, kterého už pracovníci útulku znají a vědí, jakou má povahu, případně co má za sebou, jak například vychází s ostatními psy, a podobně. 

Není třeba se bát, že v útulku končí pouze tuláci bez návyků a bez dosavadních vazeb na člověka. Naopak, často se tam dostanou i takoví psi, kterým například zemřel majitel nebo se o ně ze zdravotních důvodů nemůže dále starat.

iZdroj obrázku: Pixabay
Někteří majitelé by si psy pořizovat neměli

Většina útulků vám také umožní navštívit potenciálního nového člena vaší rodiny i opakovaně, vzít ho na vycházku a zjistit, jestli je mezi vámi ta správní chemie.

Až už zvolíte jakoukoliv cestu, přejeme vám krásný život s novým společníkem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články