Mysl se mnohdy snaží člověka chránit před různými nepříjemnostmi. Tyto nevědomé mechanismy, jež vás mají ochraňovat, vám však mohou bránit v navazování vztahů.
Pokud máte pocit, že se vám permanentně vyhýbá láska, nepotkali jste dobrého partnera a vaše vztahy bývají vratké jako domeček z karet, hledejte chybu nejspíše v sobě. Lidská psychika je totiž velmi složitý a pružný mechanismus. Třeba vám umožní se přizpůsobit v situaci, kdy vyrůstáte v násilnické rodině, abyste prostě přežili. Avšak šrámy na duši, které si z toho odnášíte, nezmizí. Vyplavou na povrch později.
Šrámy z dětství v toxické rodině nezmizí
Pošramocená psychika z dětství v toxické rodině vám může pořádně zkomplikovat navazování vztahů v dospělosti. Nejen s partnery, kolegy a kamarády, ale také se sebou samými. Pokud chcete mít šťastné vztahy, je důležité dobrat se toho, proč to prozatím nefungovalo. Lidé, kteří prožili neradostné dětství, vytěsnili, potlačili, nebo popírají to, co jim rodiče provedli. Je to příliš bolestné téma.
Když se s tím nevyrovnají, bude je to dále pronásledovat. Ovlivní to sebevědomí, osobní efektivitu i vztahy. Podle psychoterapeutky Nina Brownové není neobvyklé, že tito lidé mívají sklony k přejídání a hladovění, k užívání návykových látek, k depresím, či vyhledávají násilnické partnery. Podle ní jde o nevědomé pokusy, jak se vyrovnat s traumaty. Toto je 5 obranných mechanismů psychiky, které byste neměli přehlížet.
1) Náhrada
Zamyslete se, kolikrát se vám toto už stalo. Nemohli jste si vybít zlost na konkrétním cíli, a tak to později odnesl někdo jiný. Obvykle to bývá partner nebo někdo z rodiny. Když vás seřve šéf v práci, vy si pak špatnou náladu vybijete doma na slabším náhradníkovi. Uvědomte si pocity své, ale i ostatních.
2) Potlačení
Pravděpodobně si nepřipouštíte, že nějaké vzpomínky v životě potlačujete. Nepříjemnou událost jste pohřbili hluboko, a tak se k ní vědomí nemůže dostat. Na váš život však má neustále vliv. Například, když se vám někdo nelíbí a nedokážete vysvětlit proč. Možná jste potlačili některé informace o této osobě, které vám připomínají někoho jiného z minulosti.
3) Odmítnutí
Jde o nevědomý mechanismus, který člověka chrání před nepřijatelnou a nepříjemnou pravdou o něm samotném. Nepřipouští si, že jeho chování je destruktivní a vyvolává problémy. Takoví lidé se hádají, problém údajně nemají a kdykoli se dle nich mohou ovládnout. Je pro ně příliš děsivé přiznat si svou slabost. Může jít o závislosti, deprese, přejídání a podobně.
4) Stažení
Popřemýšlejte nad tím, zda se před okolím příliš neuzavíráte. Může jít o vědomý i nevědomý obranný mechanismus. Jde o jakýsi emocionální únik před potenciálním nebezpečím. Když se stáhnete fyzicky, děláte to zcela vědomě. Nedostupnými a uzavřenými se však stanete nevědomě. Nezajímají vás ostatní lidé ani situace. Jste roztržití, zasnění a myšlenkami jinde. Něco vás vnitřně upozornilo na nebezpečí, a tak jste prostě utekli a mysleli na něco hezkého.
5) Projekce
Vlastní nepříjemné myšlenky a pocity se snažíte projektovat do někoho dalšího. Třeba svůj stud, vinu, chyby či obavy můžete lépe snášet, pokud je přenesete na druhou osobu, přestože ona tyto pocity a obavy nemá. Pak jí za to ještě vynadáte. Avšak ten druhý člověk nechápe vaši reakci nebo to, že je obětí projekce. Zbytečně tak dochází k hádkám a narušení vztahů.