Na vztahu mezi sourozenci se podílíte i vy jako rodiče. Přečtěte si, čeho byste se měli vyvarovat, abyste jejich vztah nepoškodili.
Každé dítě má jiné vlohy, vyhněte se srovnávání
Srovnávání sourozenců (mezi sebou i s jejich přáteli, příbuznými) je vždy špatně. Dítě si není z tohoto porovnání schopné vzít poučení, které mu chcete dát. Místo toho slyší, že ho máte kvůli drobné chybě (např. neuklidilo si po sobě talíř) méně rádi. Vyvarovat byste se měli i otevřenému vyvolávání soutěživosti mezi sourozenci. Často totiž mezi nimi vede jen ke svárům a zbytečným konfliktům. Děti mají rovněž pocit, že dobrými výsledky si „vysoutěží“ i vaši pozornost, potažmo pochvalu.
Na základě výše uvedených rodičovských prohřešků byste mohli nabýt dojmu, že je lepší dětem říkat věty typu „Jste pro mě jako jeden, mám vás rád pro stejné věci“. Toto je bohužel také špatně. Určitě by vaše děti měly mít pocit, že je máte rádi stejnou měrou, avšak každé z nich má jiné vlohy a předpoklady, proto byste je měli chválit je za to, v čem vynikají. Ovšem vyvarujte se zmiňovanému srovnávání.
Posledním, avšak důležitým bodem je rada týkající se emocí a toho, jak je vaše dítě/děti prožívají. Pokud vaše dítě prožívá nějaké silné emoce, nesnažte se je zastavit či násilně utlumit. Věty stylu „Přestaň už brečet“, „Jestli se budeš vztekat, dostaneš na zadek“, apod. používá stále velká část rodičů. Bohužel špatně. Ruku na srdce, i vy sami čas od času potřebujete své emoce uvolnit. Místo nadávek a výhružek svým dětem ukažte, jak jejich emoce zvládnout – pomozte jim.