Studie prokázaly, že časté objímání dětí má pozitivní dopad na jejich výchovu a prospívá rozvoji jejich mozku

Studie provedená na 125 novorozencích potvrzuje, že časté objímání a mazlení pomáhají rozvoji miminka více, než se předpokládalo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se se svými dětmi často a rádi objímáte a mazlíte, určitě nepřestávejte! Nejen že se jim dostává rodičovského tepla a lásky, dokonce to může mít pozitivní dopad na jejich vývoj. Zejména u malých dětí je vysoká pravděpodobnost, že časté tulení prospěje jejich organismu. Podle posledních studií tato společná aktivita rodičů a jejich ratolestí značně napomáhá rozvoji dětského mozku.

Vypozorováno na 125 novorozeňatech

Dětská nemocnice v Ohiu pozorovala mozkovou aktivitu u dětí, které zůstaly po porodu v její péči. Studie se účastnili rodiče se 125 novorozeňaty, které mohli často objímat a mazlit, objímání bylo zároveň umožněno i personálu nemocnice. Sestřičky se tak občas po vykonání všech svých povinností mohly přitulit k jednomu z novorozenců a následně zapisovaly, jak dlouho tato aktivita trvala.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsledky přinesly spoustu zajímavých závěrů, především pak ten, že častěji objímané děti vykazovaly po stejné době v nemocnici vyšší mozkovou aktivitu a odezvu než ty, s nimiž se personál a rodiče mazlili méně. Lékaři přitom nedokázali přesně objasnit, čím by tento jev mohl být ovlivněn a jak konkrétně působí tělesný kontakt na rozvoj těla i mozku.

Možná pomoc při vývoji předčasně narozených dětí

Kromě prvního zmíněného závěru studie přinesla i jiné poznatky, jako například skutečnost, že dříve narozené děti vykazují podstatně menší odezvu na kontakt než ty narozené později. Tento výsledek nebyl až tak překvapující a samotní lékaři jej již dříve předpokládali. Ve spojení s výše uvedeným zjištěním by však mohl mít dalekosáhlejší význam.

iZdroj fotografie: Depositphotos
I kdyby mazlení nemělo zmíněné dopady na zdravý a rozvoj, potřebuje vaše dítě projevy lásky.

Pokud totiž víte, že předčasně narozené děti jsou vývojově lehce pozadu oproti jiným novorozeňatům, ale zároveň si uvědomíte, že časté mazlení může napomoci při rozvoji a růstu mozku, dojde vám, že pokud budete své dříve narozené dítě milovat a neustále objímat, může tento rozdíl dohnat, jeho mozek dříve doroste do běžných rozměrů a bude vykazovat stejnou aktivitu jako hlavičky jeho vrstevníků.

Zdroj: Prevent Child Abuse

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Jablka z obchodu nestačí opláchnout čistou vodou. Pro zbavení „atraktivního povlaku“ je potřeba víc
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Chrápání: jaké jsou jeho příčiny a jak se ho zbavit
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení