Skrytá žárlivost může být velmi nepříjemná. Naučte se rozpoznávat její nepřehlédnutelné znaky a odhalte žárlivce včas.
Žárlivost je zcela přirozená. Patří ke komunikačním strategiím i ke způsobu, jak se můžeme vyrovnat se svými vlastními neúspěchy. Lze ji dokonce pozorovat i u zvířat. Úspěch se zkrátka a dobře neodpouští. A nezáleží na tom, zda hovoříme o pracovním prostředí nebo o blízké rodině. A na co si dát pozor?
Stále s vámi chtějí soutěžit
To, že někdo žárlí na váš úspěch, leckdy znamená také to, že se vás zároveň snaží překonat. Skrytí žárlivci se proto až příliš často pouští do stejných projektů a výzev jako vy. Závidí vám loňskou dovolenou v Egyptě? Pak si můžete být jistí, že letos pojedou alespoň na Maledivy, jen aby vám dokázali, že oni to zvládnou taky. A vůbec je přitom nezajímá, zda si ji opravdu užijí, nebo zda to není nad jejich finanční možnosti.
Napodobují vás, a to za všech okolností
Zpočátku to možná vypadá roztomile. Pořídíte si nový přívěsek a vaše kolegyně si ho rázem opatří taky. Postavíte na zahradě nový altán a můžete si být jistí, že příští týden se začne klepání kladívek ozývat i od souseda. Časem však nápodoba překračuje všechny meze. Zarazte to včas, než vše přeroste únosnou míru.
Drby, drby a ještě jednou drby
Většinou se o něčem podobném dozvíte oklikou. Leckdy o vás nehezké věci roznáší i vaši blízcí. Jde o dojmy a poznatky, které by vám do očí nikdy neřekli. Ale anonymní vody hospody nebo internetu jim už nedávají žádné mantinely. Bohužel jde obvykle o něco, s čím nemůžete při nejlepší vůli nic udělat.
Vše, co uděláte, někdo jiný zlehčuje
Povedla se vám v práci nějaká opravdu úspěšná akce? Zrekonstruovali jste kuchyň vlastními silami nebo jste pyšní na své děti? Nerozpoznaný žárlivec všechny tyhle úspěchy zlehčuje. Však byste si za ně stejně neměli připisovat takové zásluhy, když jste vlastně skoro nic neudělali.
Pochvala nebo urážka? Leckdy to může vypadat podobně
Pochval zkrátka není nikdy dost. Rádi je přijímáme, ovšem obvykle jsme na jejich rozdávání naopak skoupí. Ale i to je přirozené. Ale až budete příště pochvalu přijímat, soustřeďte se na to, jak je pronesena. Pokud hraničí spíše s urážkou, pak jde o zcela jednoznačný příznak skryté žárlivosti.
Chybujete? Pak se jistě dočkáte posměchu
Na chybu či omyl má čas od času nárok každý, žárlivci si to však nemyslí. Každý takový nedostatek proto rychle odmění škodolibostí a radostí z vašich chyb. Neváhají o nich samozřejmě informovat i vaše okolí. Nejoblíbenější věta? „Já ti to říkal.“ Jistým způsobem je totiž váš neúspěch uspokojuje.