Video: Rodiče měli obavy z prvního setkání syna s Downovým syndromem a novorozené dcery. Jeho reakce se zapsala do historie

Lidé trpící Downovým syndromem se mohou lišit fyzickými i psychickými prvky. Zvláště u dětí si nemůže být člověk jistý jejich reakcí. Rodiče Brookse se však nemuseli bát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V březnu se na internetu objevilo impresivní video, na kterém rodiče poprvé zinscenovali setkání svého postiženého syna Brookse s jeho novorozenou sestřičkou Collyns. Dvouletý chlapeček trpí Downovým syndromem. Rodiče zpočátku nevěděli, jak bude na nový přírůstek do rodiny reagovat. Obecně je tento syndrom způsoben genetickou vadou, nejčastěji trizomií jednadvacátého chromozomu. Místo dvou párů chromozomů má člověk s Downovým syndromem tři.

Co je Downův syndrom

Nemoc bývá označována jako trisomia 21. Chromozom navíc v důsledku ovlivní celkové psychické a fyzické charakteristiky člověka. Ve většině případů nemoc vznikne neoddělením chromozomů v době, kdy dozrává vajíčko či spermie. Přibližně u deseti procent případů je tato anomálie dědičná. Syndrom provází několik psychických i fyzických příznaků. Patří mezi ně zploštění celého obličeje, zešikmení očí a temeno hlavy bývá rovněž zploštělé. Kožní řasa se objevuje na zátylku a v oblasti očí. Nos je širší, ústa menší než obvykle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U pacientů je známá vyšší náchylnost k infekcím, často se objevuje šedý zákal a problémy týkající se sluchového ústrojí. Bohužel je i větší riziko výskytu leukemie. Psychické dovednosti jsou snížené, objevuje se např. neschopnost se učit, která se postupem věku může ještě zhoršovat. Inteligenční kvocient je nižší, ale pacienti jsou přátelští a veselí. Přímá léčba Downova syndromu neexistuje. Důležitá je diagnostika doprovodných potíží a chorob.

Chlapečkova dojemná reakce

Když si Ashlyn a Logan Williamsovi přivezli domů novorozenou dceru Collyns, měli největší obavy, jak bude reagovat jejich syn Brooks. To, co zachytili na kameru, zahřálo u srdce mnoho lidí na internetu. Malý si svou sestřičku okamžitě zamiloval, přičemž projevoval velkou dávku něhy. Když matka vzala holčičku otci z náruče, Brooks se rozplakal. Ale úsměv se mu vrátil zpět na tvář, jakmile zjistil, že se brzy vrátí.

Rodiče chlapcova reakce velmi mile překvapila. Nedokázali si představit, co by dělali, kdyby Brooks nevyjadřoval ke Collyns takové sympatie. Jak těžko by se žilo v tak složité situaci. Nicméně se tak nestalo a mají štěstí, že je chlapeček tak rozumný. Snad mu to vydrží a stanou se se sestřičkou nejlepšími kamarády. Downův syndrom v tomto případě není žádnou překážkou.

Jakou máte zkušenost s lidmi trpícími Downovým syndromem?

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům
Události247.cz
Události247.cz
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
5 způsobů, jak se zbavit břišního tuku: Od cvičení až po úpravu jídelníčku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla